Jak zapobiegać dysplazji stawu biodrowego u dzieci?

Jak zapobiegać dysplazji stawu biodrowego u dzieci?

Najlepszym sposobem na zapobieganie dysplazji stawu biodrowego u dzieci jest wczesna diagnoza i leczenie. Jeśli problem zostanie wcześnie rozpoznany, można skutecznie jej uniknąć. Poza wczesnym rozpoczęciem leczenia ważne jest unikanie umieszczania bioder dzieci w pozycji, która może prowadzić do obciążenia stawu biodrowego, a następnie dyslokacji.

Właściwa pozycja dziecka podczas noszenia jest niezwykle ważna. W okresie niemowlęcym będziesz długo nosić dziecko. Dlatego zwróć uwagę na to, aby podczas noszenia, biodra malucha znajdowały się w odpowiedniej pozycji.

USG bioderek

USG stawu biodrowego jest bezpiecznym i bezbolesnym badaniem. Wykorzystuje fale dźwiękowe do tworzenia zdjęć bioder. Podczas badania urządzenie ultradźwiękowe wysyła fale dźwiękowe do okolic bioder, a zdjęcia są zapisywane na komputerze. Czarno-białe zdjęcia ukazują wewnętrzne struktury bioder, w tym kulisty wierzchołek kości udowej (głowa kości udowej) i jego gniazdo (panewkę) w kości miednicy.

USG można przeprowadzać u niemowląt do około 6 miesiąca życia.

 Jak zapobiegać dysplazji stawu biodrowego u dzieci?

Dlaczego lekarz wykonuje takie USG?

Lekarz zaleca USG, gdy podejrzewa dysplazję rozwojową stawu biodrowego. To deformacja stawu biodrowego, która może wystąpić przed, w trakcie lub kilka tygodni albo miesięcy po urodzeniu.

Dziecko zostanie wysłane na USG, jeśli lekarz stwierdzi nieprawidłowość bioder podczas badania fizykalnego, takie jak:

  • niezdolność po urodzeniu do normalnego poruszania biodrami,
  • “rytmiczne” kliknięcie słyszane lub odczuwane przez lekarza podczas ruszania udami dziecka w czasie rutynowej kontroli,
  • różnice w długości lub wyglądzie ud.

Czego można się spodziewać?

USG stawu biodrowego jest bezbolesne. Maluch może odczuwać lekki nacisk na biodro, gdy przetwornik jest przesuwany, a żel może być mokry lub zimny. Dzieci mogą płakać podczas badania, ale nie powinno to zakłócać procedury.

Pomocne może być karmienie dziecka tuż przed USG, aby było spokojniejsze. Podczas badania możesz uspokoić dziecko, mówiąc spokojnie i kojąco lub śpiewając ulubioną piosenkę. Upewnij się, że dziecko może widzieć Twoją twarz.

 Jak zapobiegać dysplazji stawu biodrowego u dzieci?

Wyniki

Radiolog zinterpretuje wyniki USG, a następnie przekazuje wyniki lekarzowi prowadzącemu. Wyniki usg bioderek dziecka są zwykle gotowe w ciągu 1-2 dni.

Podobne artykuły