Łokieć golfisty i łokieć tenisisty - co to za schorzenia i jak je leczyć?

Łokieć golfisty i łokieć tenisisty - co to za schorzenia i jak je leczyć?

Zarówno łokieć golfisty jak i łokieć tenisisty, to schorzenia mające związek z przeciążeniami w obszarze stawu łokciowego, jednak różnią się one od siebie miejscem występowania dolegliwości bólowych oraz sposobem leczenia.

Łokieć golfisty – jakie są objawy, jak postawić diagnozę i jak rehabilitować?

Łokieć golfisty to potoczna nazwa entezopatii nadkłykcia kości ramiennej. Objawia się sukcesywnie nasilającym się bólem w obrębie wewnętrznej strony łokcia, promieniującym aż do nadgarstka i dłoni. Częstym objawem jest również uczucie zesztywnienia i odrętwienia ręki, a także wrażenie podrażnienia nerwu łokciowego. Jako główne podłoże występowania dolegliwości podaje się przeciążenia mięśni zginacza nadgarstka i łokcia oraz mięśnia nawrotnego obłego. Zazwyczaj dochodzi do nich w trakcie treningów siłowych czy cyklicznego dźwigania zbyt ciężkich przedmiotów, ale powodem może stać się również długotrwałe pozostawanie w tej samej pozycji, np. wielogodzinna praca przy biurku Diagnozę stawia się w oparciu o przeprowadzone badania kliniczne oraz USG i prześwietlenie rentgenowskie. Podstawową metodą leczenia łokcia golfisty jest eliminacja obciążeń działających na staw – nie należy więc wykonywać czynności, które mogłyby nadmiernie forsować ręce. W przypadku tego schorzenia istotną rolę w powrocie do sprawności, odgrywa wdrożenie fizykoterapii. Dobre efekty przynoszą zabiegi z wykorzystaniem ultradźwięków, krioterapia i elektroterapia.

Łokieć golfisty i łokieć tenisisty - co to za schorzenia i jak je leczyć?

Łokieć tenisisty- czym różni się od łokcia golfisty i jak leczyć ten rodzaj schorzenia?

Entezopatia nadkłykcia bocznego kości ramiennej potocznie nazywana łokciem tenisisty, to dolegliwości spowodowane kumulowaniem się mikrourazów w obszarze nadgarstka. W przeciwieństwie do łokcia golfisty, ból występuje po zewnętrznej stronie stawu lecz podobnie jak w przypadku drugiego schorzenia, promieniuje on aż do nadgarstka. Zalecaną formą terapii jest odciążenie ręki, ale także masaże. Obiecujące rezultaty odnosi także wdrożenie leczenia za pomocą fali uderzeniowej.

Podobne artykuły