Jak zwalczyć głód?

Jak zwalczyć głód?

Co najmniej kilka razy w ciągu dnia, łapie nas głód. Mamy wtedy nieodpartą pokusę na zjedzenie czegoś, aby go zaspokoić. Nie jest to jednak dobre rozwiązanie, jeżeli obecnie jesteśmy na diecie. Jak pokonać te wszystkie chwile słabości?

Pij wodę

Picie wody pozwala zapełnić żołądek. Początkowo nasz mózg nie zdaje sobie sprawy z tego, że nie jest to pokarm i ogranicza uczucie głodu. Nie jest to oczywiście optymalne rozwiązanie, lecz pozwoli nam przetrwać jakiś czas bez jedzenia. Warto wspomnieć, że musi być to koniecznie woda niegazowana. Woda z gazem lub słodkie napoje, mogą spowodować spotęgowanie uczucia głodu, a tego oczywiście nie chcemy.

Jak zwalczyć głód?

Zajmij się czymś

Innym sposobem na zwalczenie głodu, jest zajęcie się czynnością, która pochłonie nas na dobre. Dzięki temu, odwracamy uwagę naszych zmysłów od obecnej sytuacji. Nie jest to oczywiście rozwiązanie na dłuższą metę, gdyż w momencie zakończenia danego zadania, głód z pewnością powróci. Być może z podwójną siłą, lecz i tak przetrwaliśmy długi czas bez jedzenia.

Jedz powoli

Jedzenie naszych pokarmów powoli powoduje, że mózg ma sporo czasu, aby oswoić się z myślą, że w danym momencie spożywamy jedzenie. Dzięki temu na dłużej może on zapamiętać informację, że ostatni posiłek jedliśmy o określonej porze dnia. Z drugiej strony, jeżeli będziemy jedli szybko, to jeszcze szybciej staniemy się ponownie głodni.

Harmonogram żywienia

Najlepszym sposobem na zwalczanie głodu, jest włączenie do swojego życia harmonogramu żywienia. Jeżeli dany harmonogram będzie przez nas stosowany długo i systematycznie, to bardzo prawdopodobne, że przyzwyczaimy nasz żołądek i mózg do jedzenia o określonych porach dnia. Oczywiście potrzeba czasu, aby nasze organy mogły się do tego przyzwyczaić.

Warto pamiętać, że nie zawsze ważne jest to, o której jemy, ale co jemy. Lepiej podjadać warzywa i owoce, niż jeść niezdrowe rzeczy w godzinach, które są przeznaczone na spożywanie posiłków. Spożywanie pokarmu nie zawsze powinno być ograniczone sztywnymi ramami czasowymi, gdyż zawsze może nam coś pilnego wypaść, uniemożliwiając zjedzenie zaplanowanego wcześniej posiłku.

Podobne artykuły