Najpopularniejsze choroby wieku dziecięcego

Najpopularniejsze choroby wieku dziecięcego

Kiedy zostajemy rodzicami, powinniśmy przyswoić podstawową wiedzę na temat chorób dziecięcych. Rzadko możemy ich uniknąć, jednak warto poznać podstawowe objawy i właściwe sposoby postępowania.

Przeziębienie

Do podstawowych objawów przeziębienia możemy zaliczyć dokuczliwy ból gardła, katar, kaszel i podwyższoną temperaturę ciała. Z reguły objawy utrzymują się około tygodnia. Najczęściej nie będzie potrzebny antybiotyk. Dziecko może wtedy marudzić i być niespokojne. Może też nie mieć apetytu. Powinniśmy się skupić na łagodzeniu objawów.

Zapalenie ucha

Większość dzieci minimum raz  w życiu choruje na zapalenie ucha. Jest to bardzo bolesna dolegliwość, która nasila się zwłaszcza w nocy. Małe dzieci wtedy często płaczą i krzyczą. Przy zapaleniu ucha może pojawić się gorączka. Należy dać maluchowi odpowiedni lek przeciwbólowy. Najczęstszą przyczyną zapalenia ucha są wirusy. Dlatego podać dziecku ibuprofen, który działa przeciwbólowo i przeciwzapalnie. Jeśli po dwóch dniach nie będzie poprawy lub objawy będą się nasilać, wybierzmy się z dzieckiem do lekarza.

 Najpopularniejsze choroby wieku dziecięcego

Rumień nagły (trzydniówka)

Jest to choroba, która ma zwykle łagodny przebieg. Najczęściej chorują na nią dzieci w wieku 1-2 lat. Przyczyną choroby są wirusy HHV6 i HHV7. Typowym objawem choroby jest wysoka gorączka, utrzymująca się 2-4 dni. Kiedy ustąpi, możemy zauważyć bladoróżową wysypkę. Sama zniknie po kilku dniach. Najlepiej podać wtedy dziecku lek przeciwgorączkowy, np. ibuprofen. Pamiętajmy o tym, by wybrać lek bez cukru i sztucznych barwników.

Grypa

Na samym początku pojawia się katar i kaszel. Najczęściej grypie towarzyszy wysoka gorączka (powyżej 39 stopni Celsjusza). Dziecko może być osłabione i apatyczne. Może marudzić na ból głowy i mięśni. Jeżeli przyczyną są wirusy, nie trzeba dawać antybiotyku. Niezwykle ważny jest spokój i odpoczynek w łóżku. Leki przeciwgorączkowe mogą obniżyć temperaturę.

Ospa wietrzna

Jest to jedna z najpopularniejszych chorób zakaźnych. Wirus przenoszony jest drogą kropelkową. Charakteryzuje się wysypką. Najpierw pojawiają się plamki, które przekształcają się w grudki i pęcherzyków. Później przysychają. Leczenie opiera się na łagodzeniu objawów. Maluchowi podajmy odpowiednie leki eliminujące świąd (w kroplach lub miejscowe). W przypadku gorączki najlepiej sprawdzą się dobre leki przeciwgorączkowe.

 Najpopularniejsze choroby wieku dziecięcego

Biegunka rotawirusowa

Najczęściej dzieci chorują na nią w okresie zimowo-wiosennym. Do głównych objawów możemy zaliczyć ostrą biegunkę i wymioty. Na początku może też pojawić się gorączka. Maluch jest obojętny, osłabiony i senny. Szybko może stać się odwodnione. Podajmy mu lek przeciwgorączkowy. Czopki nie będą tutaj dobrym rozwiązaniem, bo nie zdążą się wchłonąć.

Podobne artykuły