Ból piersi przed okresem: czy to może być mastodynia?

Ból piersi przed okresem: czy to może być mastodynia?

ból piersi

Mastodynia albo inaczej mastalgia to nazwy na ból piersi. Ten objaw jest spotykany dość często i przynajmniej raz w życiu kazda kobieta musiała tego doświadczać. Ból może być sporadyczny, albo wracać cyklicznie. Cykliczna mastodynia będzie zależna od fazy cyklu, w którym kobieta się znajduje.

Co to jest mastodynia?

Mastodynia to objaw, który polega na tym, że odczuwa się ból, tkliwość czy wrażliwość gruczołów piersiowych. Objawy jeśli są fizjologiczne będą dotyczyć obu piersi z takim samym natężeniem. Dlaczego piersi będą boleć? Organizm kobiety jest bardzo skomplikowany i uzależniony mocno od działania hormonów. Wahania poziomu hormonów u kobiet wpływają na samopoczucie, nastrój czy poziom energii życiowej. Można powiedzieć, że kobieta ma swój rytm uzależniony właśnie od homornów. W swoim zyciu przechodzi prawdziwe burze hormonalne.

Bole piersi mogą być związane z dojrzewaniem płciowym, ciąża, laktacją, menopauzą. Najczesciej jednak będzie się go odczuwać w trakcie cyklu menstruacyjnego. Ból ten zależy od tego w jakiej fazie kobieta się znajduje. Wtedy można mówić o cyklicznej mastodynii. Najczęściej ten ból pojawia się u kobiet tuż przed miesiączką.

Jak wygląda ból piersi przed okresem?

Wahania hormonów, które mają miejsce w drugiej fazie cyklu powodują, że pojawia się napięcie przedmiesiączkowe a więc PMS. Jedną z charakterystycznych cech poza złym nastrojem, bólem głowy będzie właśnie ból piersi. Za zjawisko to najczęściej odpowiadają metabolity progesteronu, którego stężenie będzie rosnąc po owulacji. Piersi robią się twarde, bardzo wrażliwe. Kobiety opisują, że ból ma charakter tępy i rozlany, dotyczy całej piersi i dlatego jest duży dyskomfort z tym związany. W tym okresie nawet najprostsze czynności mogą powodować ból i nieprzyjemne doznania. Jednym z objawów mastodynii będzie także obrzmienie piersi. To skutek zatrzymania wody w organizmie w trakcie drugiej fazy cyklu.

Ból piersi przed okresem: czy to może być mastodynia?

Mimo, że ból przed okresem jest fizjologicznym zjawiskiem w niektórych przypadkach staje się dokuczliwy i bardzo utrudnia normalne funkcjonowanie. Mastodynia może ograniczać w codziennych czynnościach i powodować dyskomfort, niezadowolenie czy wpływać na pojawienie się zaburzeń nerwicowych. Kobiety, u których dolegliwości sa bardzo silne mowią, że obawiają się tego właśnie okresu w trakcie trwania cyklu. Dlatego niektóre kobiety decydują się również na to, by z tym problemem pojawić się u ginekologa i starają się szukać rozwiązania tego bolu.

Czy można poradzić sobie z problemem mastodynii?

Jednak trzeba powiedzieć, że nie ma żadnego magicznego sposobu na pokonanie bólu piersi. Ginekolodzy zalecają zmiany w diecie. Jeśli ktoś cierpi na ból piersi przed okresem w drugiej fazie cyklu powinno się unikać soli kuchennej zamiast tego spożywać należy duże ilości warzyw i owoców, unikać trzeba alkoholu czy innych słodkich napojów gazowanych. Należy ograniczać ilość wypijanej kawy. Zamiast tego spożywać duże ilości wody mineralnej. Można dodawać do niej mięte czy cytrynę.

Szczególnie w drugiej fazie cyklu warto mieć ze sobą wode i popijać ją w ciągu dnia. Ginekolog może również zaproponować do zastosowania specjalne preparaty z wiesiołka, który będzie miał właściwości łagodzące ból i zmniejszające obrzęk piersi. Jeśli kobieta będzie odczuwać cykliczne bóle piersi nie powinno się zwlekać i trzeba udać się do ginekologa. Warto pamiętać o tym, że mastodynia nie zawsze musi być związana z wahaniami hormonów. Może być również tak, że będzie temu towarzyszyć stan taki jak mastopatia czy nawet nowotwór piersi. Dlatego zawsze warto postarać się o konsultacje lekarską.

Podobne artykuły