Dlaczego warto chodzić na długie spacery?

Dlaczego warto chodzić na długie spacery?

Długie spacery to świetny sposób na poprawę lub utrzymanie dobrego stanu zdrowia. Wpływają pozytywnie nie tylko na zdrowie fizyczne, ale również zdrowie psychiczne. Już spacery 30 minut dziennie mogą poprawić wydolność sercowo-naczyniową, wzmocnić kości i zmniejszyć nadmiar tkanki tłuszczowej. Zwiększą siłę i wytrzymałość mięśni.

 Dlaczego warto chodzić na długie spacery?

Co to jest trekking?

Trekking zwykle odnosi się do wielodniowych pieszych wycieczek często po trudnym i nierównym terenie. Można go śmiało połączyć z innymi sportami na świeżym powietrzu, np. wspinaczką skałkową. W ten sposób podróżni mogą podziwiać niesamowite krajobrazy. Wiele wędrowców wybiera odosobnione miejsca. Dzięki temu mają lepszy kontakt z naturą. Należy pamiętać o kilku niezbędnych elementach wyposażenia. Wygodne, funkcjonalne i solidne plecaki turystyczne powinny pomieścić przynajmniej 10-20 kg odzieży i sprzętu. Innym ważnym elementem są wytrzymałe buty turystyczne. Przy pokonywaniu dużych odległości odpowiednia para obuwia ma wielki wpływ na nasze bezpieczeństwo i komfort. Zapakuj też ciepłą odzież, apteczkę pierwszej pomocy oraz zapas żywności i wody.

Żyj dłużej.

Badania wykazały, że wystarczy przejść 10 000 kroków tygodniowo w wolnym tempie, aby zmniejszyć ryzyko zawału serca,udaru i niewydolności serca o 31%. Aktywność fizyczna jest również jednym z kluczowych sposobów na zmniejszenie ryzyka zachorowania na raka. Obniża poziom estrogenu w krwioobiegu. Dlatego u aktywnych kobiet istnieje mniejsze prawdopodobieństwo zachorowania na raka piersi.

Podróżowanie z plecakiem wymaga pokonywania dużych odległości, zazwyczaj po górach i wzgórzach. Dlatego serce musi pompować mocniej, aby nadążyć za zapotrzebowaniem na tlen. Chociaż trekking niekoniecznie jest sportem intensywnym, tętno jest podwyższone. Więcej krwi dociera do mózgu i mięśni.

Popraw sobie nastrój.

Lekarze coraz częściej zalecają pacjentom spacery, aby zwalczyć objawy depresji. Wiele badań klinicznych wykazało, że ćwiczenia fizyczne mogą być tak samo skuteczne jak leki przeciwdepresyjne. Trekking wspaniale poprawia nastrój, ponieważ łączy fizjologiczne korzyści z psychicznymi poprzez obcowanie z naturą i poznawanie nowych osób na szlaku.

Wzmocnij swoje serce.

Chodzenie jest formą treningu cardio. Wzmacnia serce, obniża ciśnienie krwi i cholesterol. Podczas trekkingu musisz często się wspinać i schodzić w dół. Dlatego serce energicznie pompuje krew i buduje mięsień sercowy.

 Dlaczego warto chodzić na długie spacery?

Jakie są dodatkowe zalety takiej aktywności?

Wspinaczka, omijanie głazów, bieganie i sprinty są częste podczas wycieczek trekkingowych. Pomagają pozbyć się niechcianego tłuszczu i nadmiaru wody.  12 tygodni regularnego trekkingu na umiarkowanym poziomie może prowadzić do znacznej utraty wagi.

Taki trening oczyszcza też płuca. Buduje silne i mocne kości. Mięśnie stają się bardziej elastyczne. Podczas trekkingu możesz doskonale oczyścić myśli i skupić się tylko na nim.

Stres może zakłócać codzienne życie, powodując problemy zdrowotne i depresję. Trekking jest świetnym sposobem na to, aby obniżyć poziom stresu. Uwalnia endorfiny, które Cię uszczęśliwią. Poprawia też pamięć i pracę mózgu. Oddychając świeżym powietrzem i obserwując rośliny i zwierzęta, możesz się wspaniale uspokoić.

Podobne artykuły