Leczenie zębów w ciąży

Leczenie zębów w ciąży

Kobiety często zastanawiaj się czy w ciąży można korzystać z usług stomatologicznych i czy jest to bezpieczne. Oczywiście najlepsza sytuacja jest wtedy, gdy wszystkie ubytki zostaną wyleczone przed zajściem w ciąże. Odpowiednia profilaktyka i regularne wizyty i w tym przypadku są bardzo ważne. W ciąży należy dbać o higienę jamy ustnej a jeżeli tylko pojawią się jakiekolwiek wskazania do odwiedzenia gabinetu stomatologicznego trzeba to zrobić jak najszybciej. Leczenie zębów w ciąży jest nawet wskazane, ponieważ nieleczony ubytek może prowadzić do powstania zakażenia, co jest szczególnie niebezpieczne dla rozwijającego się płodu.

 Jeżeli kobieta odczuwa ból zęba powinna wyleczyć go jak najszybciej. Natomiast do rutynowego leczenia zębów najlepszym momentem jest drugi trymestr ciąży, czyli czas pomiędzy 14 a 26 tygodniem ciąży. Kobieta w ciąży bez obaw o zdrowie dziecka może skorzystać ze znieczulenia miejscowego. Aktualnie najbezpieczniejszym tego typu znieczuleniem jest lidokaina i artykaina. Jeżeli zachodzi taka potrzeba w ciąży dozwolone jest również leczenie kanałowe oraz przyjmowanie antybiotyku takiego jak amoksycylina. W ciąży dopuszczalne jest także RTG zęba, należy wykonać je jednak przy użyciu nowoczesnej aparatury, dzięki której można znacząco obniżyć dawki promieniowania. W celu jak najlepszej ochrony pacjentki i jej dziecka podczas tego zabiegu powinny zostać zachowane odpowiednie procedury. Kobieta musi otrzymać odpowiedni furach, który skutecznie okryje jej brzuch i szyję.

Ciąża to szczególny czas, w którym wiele czynników ma wpływ na zdrowie zębów i jamy ustnej. Pojawiające się mdłości i związane z tym wymioty obniżają pH jamy ustnej i mogą doprowadzić do erozji szkliwa. Na stan zdrowia dziąseł mają wpływ zaburzenia hormonalne, a specyficzne zachcianki żywnościowe mogą doprowadzić do zwiększenia cukrów i kwasów w jamie ustnej, co jest prostą drogą do rozwinięcia się próchnicy. Dlatego w ciąży bardzo ważna jest właściwa higiena, regularne szczotkowanie zębów, stosowanie odpowiednich płukanek oraz korzystanie z zabiegów profilaktycznych w gabinetach stomatologicznych.

Leczenie zębów w ciąży

Podobne artykuły