Fotodermatoza to nic innego, jak uczulenie na promienie słoneczne. Pojawia się ona zazwyczaj latem i potrafi być naprawdę uciążliwa. Jakie są jej objawy i środki, aby ograniczyć jej skutki?
Przyczyny fotodermatozy
Przyczyny fotodermatozy nie są do końca znane i u każdej osoby, uczulenie może mieć inne źródło. Przyczynami może być spożywanie leków, antybiotyków, oraz innych preparatów, które w dłuższym okresie czasu, mogą wywołać uczulenie na słońce. W ostatnich badaniach wykazano, że ziele dziurawca również może wywoływać alergię na promienie słoneczne. Nie ma zatem tylko jednej ścieżki do fotodermatozy.
Objawy fotodermatozy
Uczulenie na promienie słoneczne z całą pewnością spowoduje, że skóra po kontakcie ze słońcem ulega zaczerwienieniu, oraz możliwe jest wystąpienie pokrzywki. Dobra wiadomość jest taka, że fotodermatoza dotyka tylko ten obszar skóry, który przez dłuższy czas jest narażony na działania promieni słonecznych. Zakryte części skóry są dobrze zabezpieczone. Czasami na skórze mogą pojawić się również drobne pęcherzyki. Warto pamiętać, że fotodermatoza zazwyczaj największe nasilenie ma w okresie wiosennym. To wtedy skóra pierwszy raz spotyka się z promieniami słonecznymi. Wraz ze zwiększeniem opalenizny, organizm coraz bardziej uodparnia się na fotodermatozę.
Jak leczyć fotodermatozę?
Fotodermatoza nie jest chorobą, przez którą możemy wychodzić z domu tylko wieczorami. Nie jest to w żaden sposób choroba śmiertelna, lecz ważne jest dbanie o naszą skórę, aby jak najbardziej ograniczyć degradacyjne działania promieni słonecznych. Najlepszym rozwiązaniem jest stosowanie kremów z filtrem UV. Powinna to być warstwa zabezpieczająca naszą skórę przed słońcem. Jeżeli użycie kremu z filtrem UV nie pomaga, warto również skorzystać z kremów po opalaniu, oraz kremów nawilżających.
W momencie wykrycia objaw fotodermatozy, najlepiej udać się od razu do lekarza. Będzie on doskonale wiedział, jakie środki należy używać, aby skutecznie chronić się przed nieprzyjemnym uczuciem swędzenia, praktycznie całego ciała.