Jak zdrowo się odżywiać?

Jak zdrowo się odżywiać?

Małe zmiany dietetyczne mogą mieć duże znaczenie dla naszego zdrowia. Zdrowe odżywianie nie polega na ścisłych ograniczeniach, nierealistycznym zachowaniu się lub niejedzeniu wszystkiego, co lubisz. Chodzi raczej o to, by czuć się świetnie, mieć więcej energii, poprawić stan zdrowia i nastrój.

 Jak zdrowo się odżywiać?

Co to jest zdrowe odżywianie?

Zdrowa dieta nie musi być skomplikowana. Chociaż wykazano, że niektóre konkretne pokarmy lub składniki odżywcze mają korzystny wpływ na nasz nastrój, najważniejszy jest ogólny schemat żywieniowy. Podstawą zdrowej diety powinno być zastąpienie przetworzonej żywności prawdziwym jedzeniem, gdy tylko jest to możliwe. Naturalne posiłki mogą mieć ogromny wpływ na nasz sposób myślenia, patrzenia i odczuwania.

Przejście na zdrową dietę nie musi oznaczać zasady “wszystko albo nic”.  Nie musisz być doskonały, nie musisz całkowicie eliminować wszystkiego, co lubisz i zmieniać wszystkiego naraz. Zazwyczaj wtedy oszukujemy lub układamy nowy plan żywieniowy.

Lepszym rozwiązaniem będzie wprowadzenie kilku małych zmian jednocześnie. Pomyśl o planowaniu zdrowego odżywianiu jako o szeregu małych, łatwych do wykonania kroków, takich jak dodanie sałatki do diety. Gdy Twoje małe zmiany staną się nawykiem, możesz kontynuować dodawanie zdrowszych wyborów.

Owoce i warzywa

Wybierz czerwone, pomarańczowe i ciemnozielone warzywa, takie jak pomidory, słodkie ziemniaki i brokuły. Włączaj też inne warzywa do posiłków. Pamiętaj też o owocach. Im bardziej kolorowe są Twoje talerze, tym większa szansa, że dostarczasz odpowiednią ilość witamin, minerałów i błonnika. Dobry sklep ze zdrową żywnością w Krakowie oferuje wysokiej jakości produkty. W ofercie znajdziesz m.in, owoce suszone, orzechy, fasole i grochy, a także produkty pełnoziarniste i miody.

Produkty pełnoziarniste

Zamiast żywności rafinowanej wybierzmy pełnoziarnistą. Na przykład lepszy będzie chleb pełnoziarnisty niż biały. Przeczytajmy dokładnie listę składników i wybierzmy produkty zawierające pełne ziarna. Sprawdźmy, czy na etykiecie znajdują się takie składniki jak: pszenica pełnoziarnista, ryż brązowy, bulgur, kasza gryczana, płatki owsiane, quinoa lub dziki ryż.

Mleko

Przestaw się na mleko beztłuszczowe lub z niską zawartością tłuszczu (1%). Mają taką samą ilość wapnia i innych niezbędnych składników odżywczych, jak mleko pełne, ale mniej kalorii i tłuszczów nasyconych.

Produkty beztłuszczowe

Wybieraj różnorodne produkty beztłuszczowe. Mięso, drób, owoce morza, sucha fasola lub groch, orzechy i nasiona zawierają dużą ilość białka. Jeśli chodzi o mięso, wybierz chudą wołowinę, pierś z kurczaka lub indyka.

 Jak zdrowo się odżywiać?

Inne cenne wskazówki

Sprawdzaj, jaka jest zawartość sodu w poszczególnych produktach spożywczych. Ponadto pij wodę zamiast słodkich napojów. Coca cola, napoje energetyczne i dla sportowców zawierają dużą ilość cukru i kalorii. Jeśli nie lubisz zwykłej wody, zawsze możesz kawałek cytryny, limonki lub arbuza. Wtedy będzie miała lepszy smak.

Jedz owoce morza, takie jak ryby i skorupiaki. Zawierają białko, minerały i kwasy tłuszczowe omega-3.

Ogranicz pokarmy zawierające tłuszcze stałe. Postaraj się jeść mniej pizzy, ciast, ciastek, deserów, przetworzonego i tłustego mięsa i lodów.

 

Podobne artykuły