Zastanów się, dlaczego chcesz zbudować nowy nawyk. Dzięki temu możesz opracować więcej “wewnętrznych” motywatorów. Teraz opracuj realny plan działania.
Skoncentruj się na jednym nowym nawyku
Pamiętaj, by pracować nad jednym nawykiem jednocześnie. Wtedy istnieje większa szansa na to, że osiągniesz sukces. Zastanów się, co możesz zrobić, by zbudować nowy nawyk. Postaraj się wybrać taki, który możesz robić przez cały czas. Poszukaj czegoś, co będzie pasować do Twojego stylu życia. Zobacz, czy możesz to robić codziennie, nawet jeśli nie masz na to ochoty.
Zobowiąż się na minimum 30 dni
Niektórzy twierdzą, że budowa nawyku zajmuje 21 dni, podczas gdy inni eksperci uważają, że zajmuje to 66 dni. Prawda jest taka, że ten czas naprawdę różni się w zależności od osoby i nawyku.
Przekonasz się, że niektóre nawyki można łatwo zbudować, a inne wymagają więcej wysiłku. Dlatego bezpieczne będzie 30 dni.
Zakotwicz nowy nawyk w już ustalonym
Nawyk nie powinien opierać się na motywacji, modach, czy chwilowym pragnieniu. Raczej należy go zaszczepić w swoim życiu. To często oznacza, że nie musisz robić skomplikowanych czynności. Po prostu wybierz coś, czemu możesz się poświęcić na co dzień. Znajdź nawyk, który już konsekwentnie stosujesz, a następnie zakotwicz go za pomocą nowego zachowania, np. “Po umyciu zębów wieczorem napiszę wszystko, co jadłem w ciągu dnia”.
Pamiętaj o metodzie małych kroków
Kluczem do rozwoju nawyków jest podejmowanie mikro-zobowiązań i skupienie się na małych wygranych. Nie opieraj się tylko na swojej motywacji. Przygotuj plan działania. Wtedy łatwiej przekształcisz dane zadanie w automatyczne zachowanie.
Chodzi też o to, że takie mikro-zobowiązanie jest po prostu łatwiej wykonać. Pamiętaj, by zachować spójność w działaniu. Kiedy nie czeka na Ciebie konkretny kamień milowy, możesz łatwiej zacząć. Dobrym przykładem takiego zobowiązania jest:
- Spacer 5 minut dziennie.
- Napisanie codziennie jednego akapitu książki.
- Jedzenie codziennie porcji warzyw.
- Wykonanie jednego telefonu sprzedażowego do potencjalnego klienta.
- Budzenie się codziennie 10 minut wcześniej niż zazwyczaj.
Przygotuj plan awaryjny
Musisz się przygotować na przeszkody na drodze do osiągnięcia celu. Kiedy wiesz z góry, co Cię czeka, możesz podjąć właściwe działania zapobiegawcze. Do klasycznych przeszkód zaliczamy czas, ból, pieniądze, pogoda, przestrzeń i samoświadomość.
Przygotuj się i przewiduj, że te przeszkody nadejdą. Odpowiedz sobie na pytanie, co jeśli? Na przykład:
- Jeśli będzie padał deszcz, poćwiczę na siłowni.
- Jeśli nie mam czasu na swój projekt pod koniec dnia, zacznę się budzić 30 minut wcześniej i będę nad nim pracować, zanim przystąpię do innych zadań.
- Jeśli mam naprawdę zły dzień w pracy i nie ma ochoty ćwiczyć, wybiorę się na 15-minutowy spacer.
Bądź odpowiedzialny za swój nawyk
Śledź swoje postępy i publicznie deklaruj, że wprowadzasz nowy nawyk. Jeśli wiesz, że inni obserwują Twoje poczynania, nie zrezygnujesz tak łatwo z założonego celu. Nigdy nie lekceważ potęgi aprobaty społecznej. Po prostu świadomość, że będziesz pociągany do odpowiedzialności za swój nawyk, wpływa pozytywnie na koncentrację i konsekwencję.
Pamiętaj o nagrodach
Nowy nawyk wcale nie musi być nudny. Skoncentruj się na zbudowaniu systemu nagród. Wtedy znajdziesz czas, aby cieszyć się osiągnięciem założonych celów. Nagroda, którą wybierzesz, zależy od Ciebie. Ważne jest, by świętować kamienie milowe na swojej drodze.
Materiał przygotowany przy współpracy z Gabinetyrozwoju.pl.