Cukrzyca ciążowa – wszystko, co musisz o niej wiedzieć!

Cukrzyca ciążowa – wszystko, co musisz o niej wiedzieć!

Cukrzyca ciążowa jest bardzo groźną chorobą nie tylko dla samej kobiety, ale także dla rozwijającego się w jej łonie dziecka. Wcześnie wykryta i leczona pozwala jednak skutecznie chronić się przed jej negatywnymi następstwami. W czasie ciąży kobieta musi jednak pozostawać pod stałą opieką lekarza oraz ściśle stosować się do jego zaleceń.

Cukrzyca ciążowa – co to za choroba?

Cukrzyca ciążowa występuje u zaledwie 2-4% kobiet ciężarnych. Rozwija się w II trymestrze ciąży, a jej wykrycie jest możliwe dzięki badaniom profilaktycznym, którym w Polsce mają obowiązek poddać się wszystkie kobiety oczekujące dziecka. Pierwsze badanie przeprowadzane jest około 10 tygodnia ciąży, a drugie między 24 a 26 tygodniem.

Cukrzyca ciążowa to nietolerancja węglowodanów, która ujawnia się w czasie ciąży u kobiet do tej pory nie mających problemów z poziomem cukru we krwi. Rozwojowi cukrzycy ciążowej sprzyjają takie czynniki, jak nadwaga, zaburzenia hormonalne oraz obciążenia genetyczne cukrzycą. Na wystąpienie tej choroby narażone są także kobiety, które późno zaszły w ciążę oraz mamy oczekujące kolejnego dziecka, u których w pierwszej ciąży stwierdzony został podwyższony poziom cukru we krwi.

Brak prawidłowego rozpoznania cukrzycy ciążowej i wdrożenia odpowiedniego leczenia niesie za sobą bardzo poważne skutki zdrowotne zarówno dla samej mamy, jak i dla jej nienarodzonego dziecka. Cukrzyca ciążowa może być bowiem przyczyną przedwczesnego porodu, wad rozwojowych płodu, a w niektórych przypadkach także jego obumarcia w łonie matki. Dlatego tak ważne jest wykonywanie badań, a w razie stwierdzenia wystąpienia cukrzycy ciążowej bezwzględne stosowanie się do zaleceń lekarza prowadzącego ciążę.

Cukrzyca ciążowa – wszystko, co musisz o niej wiedzieć!

Dieta ciężarnej z cukrzycą ciążową

Jednym z najważniejszych zaleceń, jakie otrzymują od lekarza kobiety, u których stwierdzono cukrzycę ciążową jest przestrzeganie odpowiedniej diety. Jadłospis w ich przypadku jest bardzo podobny do diety osób chorujących na „zwykłą” cukrzycę. Posiłki powinny zawierać odpowiednie ilości węglowodanów, białka oraz tłuszczów, a ich wartość kaloryczna utrzymywać się między 2300 a 2500 kcal na dzień.

Kobiety cierpiące na cukrzycę ciążową powinny bezwzględnie unikać spożywania słodyczy oraz produktów zawierających wysokie ilości węglowodanów. Białe pieczywo, makarony, ziemniaki oraz ryż należy zastąpić pełnoziarnistymi produktami, spożywać duże ilości warzyw oraz niskoprzetworzonych produktów. Taka dieta pozwala na utrzymywanie poziomu glukozy we krwi na prawidłowym poziomie oraz zapobiega negatywnym następstwom cukrzycy ciążowej.

Posiłki oraz produkty żywnościowe, po które warto sięgać dobiera lekarz, a ciężarna powinna zastosować się do jego zaleceń. Bardzo istotnym elementem jest także codzienne kontrolowanie poziomu cukru we krwi, co można zrobić w domu za pomocą glukometru. Wszystko to pozwala na trzymanie choroby w ryzach oraz skuteczne zapobieganie jej następstwom. Prawidłowo prowadzona ciąża daje bowiem kobietom cierpiącym na cukrzycę ciążową takie same szanse na urodzenie zdrowego dziecka co w pełni zdrowym mamom, u których cukrzyca ciążowa nie została stwierdzona.

 

Podobne artykuły