Leczenie bólu kolana laserem zimnym

Leczenie bólu kolana laserem zimnym

Laser zimny nazywany jest również wysokoenergetycznym. To metoda wystawiania tkanek na niskie poziomy światła czerwonego i bliskiej podczerwieni. Te poziomy są niskie w porównaniu do innych terapii laserem, wytwarzających ciepło. Terapia zimnym laserem nosi różne nazwy, np. laserowa terapia światłem o niskiej intensywności, miękka laseroterapia lub małej mocy.

Różne długości fal są potrzebne do leczenia określonych problemów. Energia światła przechodzi przez skórę. Może przenikać od 2 do 5 cm do tkanek. Wywołuje reakcję fizjologiczną. W ten sposób zmniejsza stan zapalny, poprawia krążenie i przyspiesza gojenie. 

Leczenie bólu kolana laserem zimnym

Jak wygląda zabieg?

Do zimnej laseroterapii wykorzystuje się profesjonalna urządzenia rehabilitacyjne. Jest to nieinwazyjny zabieg, który może wykonać lekarz lub fizjoterapeuta. Patrzenie bezpośrednio w laser może szkodzić oczom. Dlatego musisz założyć specjalne okulary ochronne. 

Specjalista przytrzyma urządzenie blisko skóry lub może ją dotykać. Sesja trwa od 30 sekund do kilku minut. Długość zabiegu uzależniona jest od dawki i wielkości leczonego obszaru. Energia świetlna przejdzie przez skórę i dotrze do tkanek, gdzie zostanie wchłonięta. Na ogół potrzebnych jest kilka zabiegów, aby poczuć się lepiej. Wszystko zależy od stopnia i rodzaju urazu. Niektórzy pacjenci muszą chodzić na zabiegi kilka razy w tygodniu przez kilka tygodni lub miesięcy. Laseroterapię można połączyć z innymi metodami leczenia bólu kolana.

Czy zabieg jest bolesny?

Możesz poczuć lekkie mrowienie, ale nie ciepło, czy zimno. Zabieg jest bezbolesny i nieinwazyjny. Nie ma długiego okresu rekonwalescencji, więc możesz zaraz wrócić do domu. Nie musisz się specjalnie przygotowywać do zabiegu. Przez kilka dni możesz odczuwać lekki dyskomfort w kolanie, ale na ogół nie występują żadne działania niepożądane. 

W jakich przypadkach terapia zimnym laserem jest zalecana?

Zimna laseroterapia może przynieść świetne efekty w leczeniu bólu spowodowanego urazem lub starzeniem, takim jak zapalenie kości i stawów. Świetnie sprawdzi się również w przypadku:

  • zespół cieśni nadgarstka,
  • fibromialgia,
  • ból mięśni i ścięgien.

Jednak nie jest to zabieg dla wszystkich. Na przykład, jeśli masz nowotworowe zmiany skórne, nie możesz się poddać tej formie leczenia. Zimnego lasera nie wolno stosować na tarczycę i bezpośrednio na oczy. Nie należy go również używać w przypadku nierozpoznanego stanu.

Nie wiadomo, czy ta terapia ma jakikolwiek wpływ na rozwijający się płód. Dlatego należy jej unikać w czasie ciąży. 

Leczenie bólu kolana laserem zimnym

Zmniejsza ból i stany zapalne bez skutków ubocznych.

Laseroterapia wykorzystuje proces zwany fotobiomodulacją. Fotony wnikają do tkanki i wchodzą w interakcję z kompleksem cytochromu c w mitochondriach. Ta interakcja wyzwala biologiczną kaskadę zdarzeń, prowadzącej do poprawy metabolizmu komórkowego. Jednocześnie zmniejsza ból i stan zapalny. Nie wywołuje przy tym żadnych skutków ubocznych. 

Należy również zauważyć, że pacjenci zgłaszają długotrwałą ulgę w bólu. Chociaż liczba wymaganych zabiegów może się różnić w zależności od stopnia urazu, wiele osób odczuwa sporą ulgę już po kilku sesjach.

Podobne artykuły