Jak działają defibrylatory AED i dlaczego są tak ważne?

Jak działają defibrylatory AED i dlaczego są tak ważne?

Defibrylatory AED to nowoczesne urządzenia, których głównym zadaniem jest ratowanie ludzkiego życia. Ich szybkie użycie zwiększa o ponad 70% szanse na przeżycie osób dotkniętych Nagłym Zatrzymaniem Krążenia. W przypadku ustania pracy serca pierwsze 4 minuty decydują bowiem o tym, czy możliwe będzie ocalenie ludzkiego życia. Jak działają nowoczesne defibrylatory AED i kto może z nich korzystać?

Jak odróżnić Nagłe Zatrzymanie Krążenia od zawału serca?

Defibrylatory AED to nowoczesne i w pełni bezpieczne w użytkowaniu urządzenia, które pozwalają na ratowanie życia osób, u których doszło do Nagłego Zatrzymania Krążenia. Według statystyk w naszym kraju z tego powodu śmierć ponosi ponad 160 tys. osób rocznie. Nagłe Zatrzymanie Krążenia bardzo często mylone jest z zawałem serca. O NZK świadczy zanik oddechu, utrata przytomności oraz występowanie nieregularnego pulsu. Zawał natomiast objawia się ostrym bólem w klatce piersiowej, do którego dochodzi zwykle bez utraty czynności oddechowych oraz przytomności.

NZK może zdarzyć się każdej osobie, bez względu na jej wiek, płeć, stan zdrowia czy prowadzony styl życia. Jest to stan, w którym serce nagle przestaje bić w prawidłowy sposób, w wyniku czego dochodzi do ustania krążenia krwi w organizmie oraz jego stopniowego niedotlenienia. Po upływie zaledwie 4 minut dochodzi do nieodwracalnych już zmian w centralnym układzie nerwowym, które mogą prowadzić do śmierci. Nagłego Zatrzymania Krążenia nie sposób przewidzieć i może pojawić się w każdym momencie. Najważniejsza jest bardzo szybka reakcja, gdyż w przypadku zatrzymania krążenia liczy się każda sekunda.

Nieocenioną pomoc w ratowaniu zdrowia i życia osób dotkniętych Nagłym Zatrzymaniem Krążenia niosą defibrylatory AED. Są bowiem w stanie przywrócić sercu prawidłową pracę oraz ocalić osobę poszkodowaną od śmierci lub poważnych powikłań związanych z zatrzymaniem krążenia. Jest to możliwe dzięki generowaniu przez urządzenia impulsu elektrycznego, który trafiając prosto do serca poszkodowanego przywraca mu prawidłowy rytm.

Jak działają defibrylatory AED i dlaczego są tak ważne?

Defibrylatory AED i ich znaczenie w ratowaniu ludzkiego życia i zdrowia

Szacuje się, że bez użycia defibrylatora AED szanse na przeżycie osób dotkniętych Nagłym Zatrzymaniem Krążenia wynoszą zaledwie 5%. Prawidłowe i szybkie podjęcie akcji ratowniczej przy użyciu defibrylatora pozwala podnieść te szanse do ponad 70% i tym samym ocalić życie i zdrowie wielu ludzi, których bez użycia defibrylatora najprawdopodobniej nie udałoby się ocalić. Dlatego tak istotne jest, aby defibrylatory AED były dostępne w jak największej liczbie miejsc na terenie całego kraju.

Obecnie urządzenia te umieszczane są w często uczęszczanych miejscach publicznych, w instytucjach, szkołach, centrach handlowych, na dworcach, lotniskach i w szpitalach. Coraz więcej świadomych oraz dbających o bezpieczeństwo swoich pracowników pracodawców także decyduje się na zakup przenośnego urządzenia tego typu i jego zainstalowanie w miejscu pracy.

Z defibrylatora AED w bezpieczny sposób może skorzystać każda osoba, gdyż do jego obsługi nie jest konieczna wiedza medyczna ani odpowiednie przeszkolenia. Nowoczesne defibrylatory aed są bowiem skonstruowane w taki sposób, aby bezpiecznie, krok po kroku przeprowadziły swojego użytkownika przez cały proces resuscytacji i tym samym pozwoliły mu na ocalenie życia osoby dotkniętej Nagłym Zatrzymaniem Krążenia.

 

 

Podobne artykuły