Soczewki kontaktowe – poznaj ich rodzaje!

Soczewki kontaktowe – poznaj ich rodzaje!

Soczewki kontaktowe – poznaj ich rodzaje!

Klasyczne okulary raczej nie sprawiają problemów przy bieganiu, jednak ich noszenie okazuje się bardzo niekomfortowe podczas uprawiania sportów walki czy gry w siatkówkę. Także letni pobyt nad morzem lub kąpiel w basenie w okularach nie jest zbyt wygodna. Z tego powodu tak wiele osób decyduje się zastąpić je nowoczesnymi soczewkami kontaktowymi. Ich rodzajów jest jednak tak wiele, że trudno jest wybrać ten najlepszy.

Soczewki kontaktowe i ich rodzaje

Soczewki kontaktowe występują w wariancie jednodniowym i miesięcznym. Do wyboru mamy także szkła miękkie, twarde oraz ortokeratologiczne. Które z nich warto więc wybrać? Wszystko zależy od posiadanej przez nas wady wzroku oraz stylu życia, który prowadzimy. Ostateczny wybór soczewek kontaktowych powinien być poprzedzony wizytą u okulisty, który doradzi nam najlepsze dla nas rozwiązanie.

Soczewki kontaktowe – poznaj ich rodzaje!

Twarde kontra miękkie. Które soczewki wybrać?

Soczewki kontaktowe dzielimy na twarde i miękkie. Oba te rodzaje pielęgnuje się w bardzo podobny sposób. Należy pamiętać o ich zdjęciu wieczorem, przepłukaniu płynem oraz umieszczeniu w pudełeczku. Ich konserwacja jest jednak bardzo łatwa i nie sprawia praktycznie żadnych problemów. Czym soczewki miękkie różnią się od twardych?

Soczewki twarde są zalecane w przypadku stożka rogówki oraz dla osób posiadających duże i skomplikowane wady wzroku. Są dobrym wyborem także dla ludzi z zespołem suchego oka, dla których nie poleca się stosowania soczewek miękkich. Soczewki twarde wyróżniają się dobrą przepuszczalnością tlenu oraz trwałością – niektóre ich rodzaje mogą być bowiem użytkowane przez nawet 2 lata. Soczewki twarde dopasowywane są indywidualnie po to, aby w optymalny sposób korygowały wadę wzroku. Są one jednak droższe w zakupie od soczewek miękkich.

Soczewki miękkie to obecnie najpopularniejszy rodzaj szkieł kontaktowych. Możemy kupić je w sklepach optycznych lub zamówić przez Internet. Ich zaletą jest dużo niższa cena oraz elastyczna struktura, która dopasowuje się do indywidualnego kształtu ludzkiego oka. Są jednak mniej trwałe od soczewek twardych oraz mogą być noszone tylko przez określony okres czasu, który waha się od jednego dnia do trzech miesięcy.

Soczewki jednodniowe czy miesięczne – które wybrać?

Do najpopularniejszych rodzajów soczewek miękkich należą szkła jednodniowe, dwutygodniowe oraz miesięczne. Osoby o ograniczonym budżecie powinny zdecydować się na szkła długoterminowe, gdyż korzystanie z nich wychodzi taniej. Każda zmiana rodzaju soczewek powinna być zawsze skonsultowana z lekarzem.

Osoby, które na co dzień korzystają z klasycznych okularów i chciałyby używać ich zamiennie z soczewkami, powinny zdecydować się z kolei na szkła jednodniowe, które zakładamy rano, a zdejmujemy wieczorem. W ich przypadku nie ma konieczności pielęgnowania szkieł, prawidłowego przechowywania ani zakupu dodatkowych produktów do czyszczenia i konserwacji soczewek.

Soczewki miękkie i ich pozostałe rodzaje

Istnieją także soczewki typu „dzień i noc”, które idealnie nadają się na wakacje na łonie natury czy na kampingu, gdzie nie mamy dostępu do łazienki. Takie szkła kontaktowe nie muszą być bowiem zdejmowane na noc. Charakteryzują się wysoką przepuszczalnością tlenu oraz podwyższoną wygodą noszenia. Nie wymagają także dodatkowej pielęgnacji, gdyż po czasie określonym przez producenta wystarczy je po prostu wyrzucić i zastąpić nową parą.

Wśród soczewek miękkich znajdziemy także szkła kolorowe. Służą one podkreśleniu naturalnego koloru tęczówki lub całkowitej zmianie koloru oczu. Występują zarówno w naturalnej kolorystyce, jak i bardziej intensywnych barwach, także z wzorami. Soczewki kolorowe kupimy zarówno w wersji korekcyjnej, jak i o zerowej mocy. Warto jednak wiedzieć, że osoby z dużymi wadami wzroku mogą mieć znaczne trudności ze znalezieniem szkieł kolorowych dopasowanych do ich wady.

Czym są ortosoczewki, czyli szkła ortokeratologiczne?

Ortosoczewki to doskonała alternatywa dla okularów i soczewek kontaktowych dla osób, które chcą poprawić jakość swojego widzenia. Ortokorekcja jest niechirurgiczną metodą terapii wad wzroku. W przeciwieństwie do zwykłych soczewek kontaktowych, ortosoczewki zakładamy wyłącznie na noc. Podczas snu kształtują one rogówkę oka tak, aby w ciągu dnia zapewniała ona prawidłowe widzenie.

Początkowo ortosoczewki muszą być zakładane każdej nocy, z czasem jednak częstotliwość ich noszenia się zmniejsza. W ostateczności należy nosić je przez dwie noce w ciągu tygodnia. Nie można całkowicie z nich zrezygnować, gdyż rogówka ma tendencję do powracania do swojego pierwotnego kształtu.

Soczewki ortokeratologiczne nadają się do korygowania krótkowzroczności, niewielkiej dalekowzroczności oraz małego astygmatyzmu. Szkła tego typu są jednak dość drogie w zakupie, gdyż muszą zostać wykonane na indywidualne zamówienie. Są jednak trwałe i mogą być użytkowane przez ok. 2 lata.

Laserowa korekcja wad wzroku kontra soczewki kontaktowe

Osoby, które nie chcą na co dzień nosić okularów ani soczewek kontaktowych, oprócz ortokorekcji mogą także wybrać laserową korekcję wzroku. Jest to bardzo skuteczny, aczkolwiek nadal dość kosztowny zabieg, który gwarantuje znakomite rezultaty.

Operacja trwa zaledwie kilkanaście sekund oraz jest całkowicie bezbolesna. W trakcie zabiegu patrzymy na punkt świetlny, a nasze powieki są zablokowane, aby uniknąć mrugnięcia. Od razu po przeprowadzonej operacji możemy udać się do domu. Warto jednak pamiętać, że oczy potrzebują kilku tygodni, aby wzrok ustabilizował się na właściwym poziomie. Bezpośrednio po zabiegu należy zrezygnować z nadmiernego wysiłku, oszczędzać się oraz unikać sytuacji, w których mogłoby dojść do infekcji oczu.

Podobne artykuły