Miernik czystości powietrza – czym jest i jak pomaga chronić się przed smogiem?

Miernik czystości powietrza – czym jest i jak pomaga chronić się przed smogiem?

 

Miernik czystości powietrza, nazywany także sensorem jakości powietrza, to specjalne urządzenie obecne już w większości polskich miast. Jego zadaniem jest stałe kontrolowanie stężenia zanieczyszczeń obecnych w powietrzu atmosferycznym oraz dostarczanie aktualnych danych pomiarowych do specjalnych systemów zajmujących się ich przetwarzaniem. Pochodzące z miernika wyniki pomiarów możemy na bieżąco weryfikować online lub w aplikacji mobilnej.

Jak działa miernik czystości powietrza?

Miernik czystości powietrza wraz ze specjalnym oprogramowaniem tworzą kompletny i w pełni zintegrowany system, którego zadaniem jest zbieranie, przetwarzanie oraz interpretowanie danych pomiarowych powietrza w czasie rzeczywistym. Dzięki niemu możemy w prosty i szybki sposób uzyskać dostęp do aktualnych informacji pomiarowych oraz dowiedzieć się, jakiej jakości powietrzem oddycha się w naszej okolicy w konkretnym momencie.

Miernik czystości powietrza bada poziom stężenia pyłów zawieszonych PM 2.5 i PM 10, temperaturę i wilgotność powietrza oraz ciśnienie atmosferyczne. Specjalnie opracowany system pozwala także na przewidywanie prognozy pogody na kolejne 24 godziny. Dane pomiarowe są przesyłane na stronę internetową operatora urządzenia, na której można sprawdzić jakość powietrza w całej Polsce oraz do aplikacje mobilnej, która dostarcza najświeższych danych pomiarowych właściwych dla naszej lokalizacji.

Jak inteligentny system monitorowania jakości powietrza pomaga w walce ze smogiem?

Miernik czystości powietrza i cały zintegrowany z nim system monitorujący jakość powietrza jest przydatny zarówno władzom miast, jak i indywidualnym użytkownikom. Dzięki jego obecności w miastach władze mają bowiem szansę otrzymywania comiesięcznych raportów, które pozwalają na dokładne określenie najbardziej zanieczyszczonych obszarów w danej miejscowości oraz podjęcie odpowiednich działań mających na celu wyeliminowanie ich przyczyny.

Miernik czystości powietrza – czym jest i jak pomaga chronić się przed smogiem?

Indywidualnym użytkownikom miernik czystości powietrza oraz zintegrowany z nim system pomagają z kolei w określeniu, jakiej jakości powietrzem oddycha się w danym dniu, co pozwala na lepsze zaplanowanie swoich codziennych aktywności. Każdy świadomy człowiek doskonale zdaje sobie bowiem sprawę z tego, jak groźny jest smog i jak duże ryzyko wiąże się z oddychaniem silnie zanieczyszczonym powietrzem. Wiedza o warunkach panujących w naszym mieście pozwala na przedsięwzięcie odpowiednich środków bezpieczeństwa i zminimalizowanie negatywnego oddziaływania zanieczyszczonego powietrza na nasz organizm.

Aktualne dane pomiarowe możemy sprawdzić za pomocą całkowicie bezpłatnej aplikacji mobilnej, którą warto zainstalować na swoim smartfonie. Będzie ona informowała nas o zagrożeniu związanym ze złą jakością powietrza, kiedy tylko przekroczone zostaną dopuszczalne normy. Pozwoli to lepiej planować swoje codzienne aktywności, w tym dowiedzieć się, kiedy możemy bezpiecznie wywietrzyć mieszkanie, wyjść na rower czy jogging lub pozwolić dzieciom na bezpieczną zabawę na podwórku.

Partnerem artykułu jest Airly oferujący: miernik czystości powietrza więcej na Airly.eu.

Podobne artykuły