Brokuł, nazywany także zielonym kalafiorem, to jedno z najzdrowszych i najbardziej pożywnych warzyw. Właściwie przygotowany staje się także smacznym i zdrowym daniem, którego regularne spożywanie może przynieść nam wiele korzyści zdrowotnych. Brokuły szczególnie warto jeść na surowo lub delikatnie podgotowane. Dlaczego powinniśmy jak najczęściej sięgać po te zdrowe warzywa?
Zielony brokuł i jego długa historia
Brokuł jest warzywem wywodzącym się ze słonecznej Italii. Do Polski trafił za sprawą królowej Bony Sforzy, która sprowadziła go do naszego kraju wraz z innymi warzywami (popularnie zwanymi włoszczyzną) w XIV w. Warto wiedzieć, że obecnie brokuły pochodzą wyłącznie z upraw, gdyż nie występują w przyrodzie jako rośliny dziko rosnące.
Najwięcej korzyści przynosi spożywanie zielonych brokułów na surowo lub gotowanych na parze. Przy wyborze tych warzyw szczególną uwagę należy zwrócić na ich kolor – najzdrowsze i najlepsze do jedzenia brokuły posiadają różyczki koloru zielonego. Nie należy natomiast kupować ani podawać warzyw, które posiadają żółte zabarwienie kwiatostanu, gdyż nie nadają się one już do spożycia.
Dlaczego warto regularnie sięgać po zielone brokuły?
Brokuły są uznawane za jedne z najzdrowszych warzyw. Ich sława wynika z wysokiej zawartości witamin i minerałów. Znajdziemy w nich takie cenne składniki, jak m. in. żelazo, potas, miedź, cynk, wapń, sód oraz witaminy A, B, C oraz K. Dzięki takiemu składowi regularne sięganie po brokuły pozwala zadbać o zdrowie oczu, poprawić stan i funkcjonowanie stawów oraz uzyskać smukłą i zgrabną sylwetkę. Brokuły powinny stać się stałym elementem w diecie osób z nadciśnieniem, gdyż zawarty w nich potas pozytywnie wpływa na układ krążenia oraz obniża ciśnienie krwi.
Zielone brokuły są także cenione ze względu na swoje właściwości antynowotworowe. Chronią nasz organizm przed takimi chorobami, jak m. in. rak piersi, prostaty, jelita grubego oraz płuc. Jest to możliwe dzięki wysokiej zawartości w nich silnego przeciwutleniacza sulforafanu, który przeciwdziała mutacjom nowotworowym ludzkiego DNA. Zalety zielonych brokułów docenią także osoby z podwyższonym cholesterolem, gdyż częste sięganie po te warzywa jest w stanie obniżyć poziom złego cholesterolu o nawet 6%.
Sałatka z brokułami i fetą. Zdrowe danie, które warto regularnie podawać
Doskonałym sposobem na to, aby wprowadzić brokuły do swojej codziennej diety, jest przygotowywanie na ich bazie zdrowych sałatek. Dobrą propozycją szybkiego i prostego w wykonaniu dania jest sałatka z brokułami i fetą, której wyrazisty smak pozwoli przekonać się do brokułów nawet największemu przeciwnikowi warzyw.
Do przygotowania sałatki potrzebujemy 1 większego brokułu, 150 g sera feta, 1 czerwonej cebuli oraz wybranych przypraw. W pierwszej kolejności starannie dzielimy brokuł na różyczki, wrzucamy je do osolonej wody i gotujemy przez ok. 5 min. aż warzywo stanie się miękkie. Po odsączeniu z wody dodajemy pokrojoną na cienkie półtalarki cebulę i pokruszoną w dłoniach fetę. Całość doprawiamy do smaku solą, pieprzem i innymi lubianymi przyprawami oraz skrapiamy odrobiną oliwy z oliwek. I tak oto sałatka z brokułami i fetą jest gotowa do podania!