Nowotwór piersi to jedna z najczęściej wykrywanych chorób u kobiet. Co roku przed tą tragiczną diagnozą staje blisko 17 tys. Polek. Rak piersi to jednak nie wyrok pod warunkiem, że choroba zostanie wykryta we wczesnym stadium. Wykonywane w domu samobadanie piersi oraz powszechny dostęp do profesjonalnych badań profilaktycznych znacząco podnosi szanse na bezinwazyjne usunięcie nowotworu oraz powrót do pełni zdrowia.
Wczesne objawy raka piersi, które powinny wzbudzić czujność każdej kobiety
Rak piersi początkowo przebiega praktycznie bezobjawowo. Istnieją jednak pewne specyficzne objawy, które powinny wzbudzić naszą czujność. Należy do nich m. in. pojawiająca się nagle asymetria piersi, zaczerwienienie skóry w obrębie gruczołu piersiowego oraz wciągnięcie skóry lub brodawki sutkowej. Niepokojącym objawem może być także wyciek z brodawki. Oprócz tego, wiele kobiet chorych na raka obserwuje u siebie także powiększenie węzłów chłonnych oraz zmieniony kolor i fakturę skóry na piersiach.
Najbardziej powszechnym i niepokojącym objawem jest natomiast wyczucie podczas samobadania piersi guzka, którego odkrycie powinno od razu skłonić do wizyty u lekarza. Guzek zazwyczaj występuje u 65-76% kobiet i jest twardy, o dość dobrze wyczuwalnych granicach. Guzek w większości przypadków jest całkowicie bezbolesny, a rzadko towarzyszą mu tkliwość i ból w piersiach.
Objawy raka piersi uzależnione są w dużej mierze od stopnia jego zaawansowania. W początkowym stadium choroba ta przebiega bowiem praktycznie bezobjawowo, a niewielkie zmiany w obrębie gruczołu piersiowego mogą być wykryte tylko za pomocą specjalnej aparatury. Z tego powodu warto regularnie zgłaszać się na mammografię i usg piersi oraz konsultować ich wyniki z doświadczonym lekarzem. Szczególną uwagę powinny na to zwrócić uwagę kobiety, w których rodzinie występowały przypadki zachorowania na nowotwór piersi.
Diagnostyka raka piersi w domu i u specjalisty
Wczesne wykrycie procesu nowotworowego w obrębie piersi znacząco podnosi szanse na powodzenie wdrożonego leczenia. Z tego powodu zaleca się, aby wszystkie kobiety regularnie, raz w miesiącu wykonywały samodzielne badanie piersi. W pierwszej kolejności należy ocenić wygląd piersi i zanotować wszystkie odstępstwa od normy. Zwracamy uwagę na kolor skóry, wielkość piersi oraz kształt i kolor brodawek sutkowych. Następnie przechodzimy do badania dotykowego w poszukiwaniu wszelkich zmian w strukturze piersi. Samobadanie piersi należy przeprowadzać tydzień po miesiączce.
Oprócz samobadania piersi wszystkie kobiety powinny raz do roku zgłosić się na badanie usg piersi, a raz na dwa lata wykonać mammografię (panie po 50-tce co roku). Badanie usg piersi w Onkolmed Warszawa pozwala wykryć we wczesnym stadium wszelkie niepokojące zmiany w obrębie gruczołu piersiowego oraz stanowi doskonałe uzupełnienie mammografii, gdyż może być bezpiecznie wykonywane także u kobiet w ciąży. Wczesne wykrycie wszelkich zmian nowotworowych znacząco podnosi szanse na powodzenie leczenia, badania profilaktyczne powinny być więc wykonywane regularnie przez wszystkie dbające o swoje zdrowie i urodę kobiety.