Choroba Haglunda swoją nazwę zaczerpnęła od nazwiska Patricka Haglunda, który jako pierwszy opisał tę patologiczną zmianę pod koniec lat 20. ubiegłego wieku. Jest to schorzenie wywołane przez niedokrwienie tętnicze pięty, co skutkuje martwicą kości piętowej, a w konsekwencji pojawieniem się na niej bolesnej narośli. Jak zdiagnozować tę przypadłość i jakiemu leczeniu się poddać?
Czym się objawia choroba Haglunda i jakie są jej przyczyny?
Najczęściej pojawiającymi się symptomami, związanymi z piętą Haglunda, są przede wszystkim okresowo zaostrzające się dolegliwości bólowe. W początkowej fazie rozwoju choroby, ból nie jest mocno nasilony, z czasem jednak, kiedy stan pięty się pogarsza, wzmacnia się również odczuwalność zachodzących zmian. Pojawiają się wówczas na pięcie kolejne oznaki choroby takie jak: zaczerwienienie, pojawienie się wystającej kości, opuchlizna, zgrubienie i zrogowacenie skóry pięty, uczucie ucisku podczas zakładania obuwia , a także problem z prawidłowym stawianiem stopy podczas chodzenia czy biegania (utykanie). U dzieci najczęstszą przyczyną pojawienia się schorzenia, są nieprawidłowości związane ze wzrostem kości piętowej. U dorosłych natomiast, z reguły, jest to powikłanie związane z przebytymi kontuzjami. Powodem może być także niekorygowane płaskostopie i niedostosowanie butów do kształtu i rozmiaru stóp (np. zbyt ciasne)
Jak wygląda proces diagnostyczny i leczenie pięty Haglunda?
Pierwszym etapem diagnozy jest przeprowadzenie prześwietlenia RTG, aby określić dokładne podłoże występujących objawów i wykluczyć choroby dające podobne symptomy. Ortopeda ustala w następnej kolejności, czy stadium zaawansowania schorzenia, pozwala na leczenie nieinwazyjne czy konieczna jest interwencja chirurgiczna. W pierwszym przypadku dobre rezultaty może przynieść noszenie specjalistycznych wkładek ortopedycznych, odciążenie stopy, w szczególności pięty i rezygnacja ze sportu. Dodatkowym wsparciem w leczeniu jest wdrożenie rozwiązań farmakologicznych, np. sterydów. Wskazana jest również rehabilitacja.
W przypadku zabiegu chirurgicznego, powstała narośl na pięcie jest usuwana, a jednocześnie przywraca się kości odpowiednią gęstość. Po operacji pacjentowi unieruchamiana jest stopa. Proces rekonwalescencji trwa około półtora miesiąca.