Dziecięcy dentysta w Krakowie – jak znaleźć dobrego specjalistę?

Dziecięcy dentysta w Krakowie – jak znaleźć dobrego specjalistę?

Pozornie zaprowadzić dziecko do dentysty w Krakowie to nic trudnego. W końcu lekarzy tego rodzaju nie brakuje. Jednak warto poświęcić trochę czasu na znalezienie naprawdę rzetelnego i godnego zaufania specjalisty. W końcu każdy rodzic chce, aby jego pociecha szkła na kolejną wizytę do dentysty spokojna i uśmiechnięta. Jak więc rozpoznać dobrego specjalistę od stomatologii dziecięcej?

Wizyta u stomatologa a stres

Większości osób podczas wizyty u stomatologa towarzyszy stres, co jest zjawiskiem w 100% normalnym. Podobnie jest w przypadku dzieci, które boją się nowych osób i to ingerujących w ich ciało. Jednak dobry dziecięcy dentysta w Krakowie jest na ogół w stanie dość szybko przekonać do siebie dziecko. Mimo to rola rodziców jest tutaj niezwykle ważna. To oni muszą oswoić malucha z nową, trudną dla niego sytuacją.

Rodzice powinni potraktować wizytę w gabinecie stomatologicznym normalnie, jak każdą inną wizytę u lekarza. Dzieci niestety bardzo łatwo wyczuwają strach, który im się błyskawicznie udziela. Nie wolno ich nigdy straszyć opowieściami o dentystach. To może bowiem skończyć się stresem do końca życia. Warto jednak opisać dziecku jak taka standardowa wizyta u stomatologa wygląda. Będzie ono wówczas przygotowane na takie spotkanie.

Konsultacja przed pierwszą wizytą

Przed wyborem konkretnego specjalisty, warto go sprawdzić. Obecnie dentyści wcale nie unikają konsultacji z rodzicami i dziećmi, które mają zostać ich pacjentami. Oczywiście w czasie takiej konsultacji lekarz nie wykonuje żadnego leczenia. Jest to natomiast okazja do poznania się i sprawdzenia nowego stomatologa. Rodzic od razu może ocenić, jak dentysta dogaduje się z jego dzieckiem.

Dobry stomatolog powinien wykazywać zainteresowanie osobą dziecka i chętnie odpowiadać na jego pytania związane z tematem higieny jamy ustnej. Kluczem do sukcesu jest znalezienie osoby cierpliwej i przyjaźnie nastawionej do dzieci.

Co zrobić, gdy dziecko bolą zęby mleczne?

Oczywiście rodzice powinni już w przypadku małych dzieci pamiętać o regularnych wizytach u dentysty. Trzeba bowiem zdawać sobie sprawę z tego, że zbyt wczesna utrata zębów mlecznych skończyć się może bardzo poważnymi wadami zgryzu. Jeśli więc doszło już do rozwoju próchnicy, konieczna jest wizyta u dentysty dziecięcego. Wykonywanie zabiegów u dzieci jest możliwe i nie musi być bolesne, ponieważ już u małych pacjentów stosowane może być znieczulenie np. w postaci tzw. gazu rozweselającego, który działa uspokajająco. Znieczulenie za pomocą podtlenku azotu umożliwia kontakt z pacjentem, a jego efekt mija wkrótce po zakończonym zabiegu.

Czasem stomatolodzy dziecięcy stosują także smakowe żele znieczulające. Dziecko może wówczas wybrać smak takiego specyfiku. Maluchy przepadają ponadto za tzw. kolorowymi plombami. Warto więc sprawdzić, czy dany specjalista posiada coś takiego w swojej ofercie. Wówczas dziecko będzie na wizyty przychodziło o wiele chętniej, nie obawiając siętego, co się wydarzy.Artykuł powstał we współpracy z kliniką Dento Centrum – dentysta kraków.

Dziecięcy dentysta w Krakowie – jak znaleźć dobrego specjalistę?

Podobne artykuły