Palce młoteczkowate - co to jest i jak to leczyć

Palce młoteczkowate - co to jest i jak to leczyć

Dolegliwości stóp potrafią skutecznie uprzykrzyć życie. Wszak to na stopach właśnie opiera się cały ciężar ciała każdego dnia, nawet w trakcie najbardziej podstawowych czynności. Przez to nie sposób ignorować bólu stóp który pojawia się przy chodzeniu. Najczęściej występującymi, bolesnymi deformacjami są haluksy i palce młoteczkowate. Dziś poruszymy temat tego drugiego schorzenia.

Palce młotkowate  - co to znaczy?

Palce młoteczkowate to charakterystyczne zniekształcenie polegające na tym, że palec jest zagięty w kierunku podeszwy. Niektórzy porównują tę pozycję do szpona. Na początku staw mimo deformacji zachowuje ruchomość i można go naprostować ręcznie. Po pewnym czasie przykurcz ten może zyskać charakter trwały, wtedy niemożliwe jest jego wyprostowanie.Jeżeli cierpisz na to schorzenie i poszukujesz specjalisty na terenie Polski to warto szukać pod hasłem ortopeda Kraków. Znajdziesz tam namiary na godnych polecenia specjalistów z dziedziny ortopedii.

Palce młoteczkowate - co to jest i jak to leczyć

Jakie są przyczyny powstawania palców młoteczkowatych?

Możliwych przyczyn wystąpienia takiej deformacji jest wiele. Najczęściej wymienia się noszenie nieodpowiedniego obuwia - nie od dziś wiadomo, że obuwie na wysokim obcasie i o wąskich czubkach nie sprzyja zdrowiu naszych stóp. To jednak nie jedyne czynniki. 

Niestety, ta przypadłość częściej dotyczy kobiet niż mężczyzn. Kolejnymi aspektami które zwiększają ryzyko wystąpienia tej deformacji palców to wiek(po 50 roku życia), haluksy, wady anatomiczne, osłabione mięśnie, otyłość i RZS czyli reumatoidalne zapalenie stawów. 

Palce młotkowate - objawy

Jak mówi lekarz ortopeda Kraków, zmiany w wyglądzie st op u osb ob z tą deformacją są bardzo widoczne. Palec jest charakterystycznie zagięty i na jego grzbiecie występuje twardy, bolesny odcisk umożliwiający noszenie zakrytego obuwia. Zdarza się, że w jego okolicy tworzy się rana, która ze względu na umiejscowienie(nacisk i tarcie o but) trudno się goi. Bardzo często palce młotkowate to zmiana którą pociąga za sobą paluch koślawy(haluks).

Warto podjąć się leczenia jak najwcześniej. Bagatelizowanie postępujących zmian może prowadzić do zwichnięcia stawu śródstopno-palcowego. Jest to bolesny stan który utrudnia normalne chodzenie.

Leczenie palców młoteczkowatych

Jak więc leczyć tą deformację? Wybrany specjalista ortopeda Kraków podczas badania dobierze najlepszą metodę. Gdy grzbiet chorobowo zmienionego stawu jest ustawicznie uszkadzany, można zainwestować w ochronne ortezy bądź osłony z miękkiego tworzywa. Mogą się przydać również specjalistyczne wkładki ortopedyczne z pelotą metatarsalną które znakomicie odciążą śródstopie. Bardzo istotna jest również rehabilitacja palca z przykurczem.

Niekiedy jednak zmiana postępuje tak szybko, że niezbędne jest leczenie operacyjne. W przypadku, gdy zmiana nie jest zaawansowana stosuje się stosunkowo nieskomplikowane zabiegi koncentrujące się na torebce stawowej i ścięgnach. W przypadku. gdy deformacja jest już zaawansowana, wymagana jest bardziej złożona operacja. 

Po zabiegu należy odpowiednio dbać o korygowaną stopę. Przez kilka tygodni należy nosić specjalistyczne obuwie i nie forsować nogi przez ok 3 miesiące.



Podobne artykuły