Elektroterapia określana jest także jako leczenie prądem. To rodzaj terapii w trakcie, której wykorzystuje się różne lecznicze prądy – stałe lub zmienne o różnej częstotliwości. Elektroterapia zaliczana jest to jednego z rodzaju fizykoterapii i wykorzystuje się ją do leczenia objawowego różnych schorzeń szczególnie dotyczących układu ruchu. W terapii tej wykorzystywane są specjalistyczne aparaty do elektroterapii.
Elektroterapia i aparaty do elektroterapii
Jest to zabieg leczniczy, który w leczeniu wykorzystuje różne rodzaje prądów. Polega on na tym, że na ciele ludzkim nakłada się elektrody, przez które przechodzi prąd o określonej częstotliwości, jest to prąd stały albo zmienny. Taki zabieg trwa paręnaście minut przez 5 do 10 dni bez przerwy.
W trakcie terapii wykorzystywane są aparaty do elektroterapii, które są odpowiednie do prowadzenia terapii środowiskowej. Ich rodzajów jest wiele. Na rynku pojawiają się bardzo niewielkie aparaty wraz z specjalnymi torbami, które umożliwiają ich bezpieczny transport. Niektóre z nich posiadają akumulator, dzięki któremu możemy z nich korzystać nawet w sytuacji braku źródła zasilana.
Kto powinien skorzystać z tej terapii?
Prąd w tej terapii jest wykorzystywany, dlatego że posiada działanie przeciwbólowe i eliminuje napięcie mięśniowe, poprawiając ukrwienie, przyśpieszając procesy regeneracji tkanek oraz wpływa na szybsze wchłanianie obrzęków. Elektroterapię stosuje się przy stanach przewlekłego lub ostrego bólu kręgosłupa, różnego rodzaju dyskopatii, nerwobólach, chorobie zwyrodnieniowej stawów, chorobach reumatycznych, dystrofiach mięśniowych, stanach po urazach narządów ruchu np. po złamaniach, stłuczeniach i skręceniach, zapaleniu tkanek miękkich, rwie kulszowej, bólach głowy (zwłaszcza migrenowych) oraz przy bólach towarzyszących osteoporozie.
Jakie są przeciwskazania do elektroterapii?
Oczywiście jak w każdej terapii są określone przypadki kiedy nie należy jej stosować. Tutaj takimi przeciwskazaniami są posiadanie rozrusznika serca, endoprotezy, implantów, nowotworów, zakrzepowego zapalenia żył, zatorów, zaburzeń rytmu serca, zaburzeń czucia, infekcji i stanów zapalnych, które występują wraz z wysoką gorączką, ostrych stanów zapalnych skóry lub tkanek miękkich zwłaszcza w miejscach nakładania elektrod oraz ciąża, gdy zabieg elektroterapii musi być wykonywany w okolicy brzucha bądź dolnego odcinka kręgosłupa.
Rodzaje elektroterapii
Występuje kilka rodzajów elektroterapii. Mowa tutaj o Jonofrezie, Galwanizacji, Elektrostymulacji, Prądach TENS, prądach dynamicznych, prądach interferencyjnych, Prądach Kotza, Prądach Traberta oraz o przezskórnej stymulacji nerwów.
Skutki elektroterapii
Elektroterapia powoduje, że człowiek przestaje odczuwać dolegliwości bólowe oraz stany zapalne. Jak już wspomniano stymulują głębiej położone warstwy tkanek i mięśni, poprawiając ich ukrwienie oraz odżywiając je do szybszej regeneracji. Pobudzona prądem tkanka jest lepiej ukrwiona i szybciej następuje wchłanianie się obrzęków i wysięków. Po przebytych urazach elektroterapia przywraca mięśniom utracone siły oraz przy występowaniu przykurczy rozluźnia mięśnie i zmniejsza ich napięcie.