Podział makroskładników odżywczych

Podział makroskładników odżywczych

Makroskładniki to związki, które występują we wszystkich znanych nam produktach, które spożywamy. Są one niezbędne do prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu. Jaki jest ich podział i czym różnią się od mikroskładników?

Makroskładniki i mikroskładniki - różnice

Do prawidłowego działania wszystkich naszych narządów wewnętrznych, potrzebne są zarówno makro, jak i mikroskładniki. Makroskładniki opisują nam, ile kalorii jest dostarczanych do naszego organizmu. Natomiast mikroskładniki opisują to, ile witamin, oraz minerałów zostało dostarczonych, wraz ze zjedzoną potrawą. Taki podział jest jednym z najłatwiejszych do zrozumienia dla osób początkujących.

Podział makroskładników odżywczych

Podział makroskładników

Makroskładniki dzielą się na trzy główne rodzaje, które są znane przez wszystkich, czyli białka, tłuszcze, oraz węglowodany. Każdy z nich odpowiada za inne funkcje życiowe.

Białka

Stanowią funkcję budulcową naszego organizmu. Pokarmy z białka składają się w dużej mierze z aminokwasów, których istnieje 9 rodzajów. Białko, oprócz budowania naszych komórek, oraz mięśni, odpowiada również za doprowadzanie energii do organów, które najbardziej tego potrzebują, czyli do serca i mózgu. Nawet najmniejszy niedobór białka, może na początku doprowadzić do osłabienia organizmu, a następnie do bardziej drastycznych zmian w naszym ciele. Ile białka dziennie powinny spożywać dorosłe osoby? Szacuje się, że powinno przypadać od 0,8 g do 0,95 g, na każdy kilogram masy ciała. W ten sposób możemy być pewni, że będziemy w pełni zdrowi.

Tłuszcze

Głównym zadaniem tłuszczów jest dostarczanie energii do naszego organizmu. Wbrew nazwie, są one zdrowe dla naszego organizmu, ale w rozsądnych ilościach. Ilość tłuszczów, przyjmowanych każdego dnia, powinna zajmować od 20 do 30% dawki kalorycznej.

Węglowodany

Węglowodany stanowią siłę napędową naszego organizmu. To właśnie dzięki nim mamy ochotę na wykonywanie czynności, które powodują wysoki wydatek energetyczny. Znaczący niedobór węglowodanów, może doprowadzać nie tylko do spadku poziomu energii, ale również naszego zdrowia.

Podobne artykuły