Jak laser zmienił nasze życie?

Jak laser zmienił nasze życie?

Jeszcze kilkanaście lat temu, słowa laser i operacje wydawały się technologią, która jeszcze przez długi czas nie będzie powszechna w naszym kraju. Po upływie lat i rozwoju w dziedzinie medycyny okazuje się, że przyszłość jest bliższa, niż myślimy. Obecnie wiele zabiegów może być wykonywana przez lasery, bez konieczności używania skalpela.

Strach przed laserem

Laser sprawia, że operacje są bezbolesne. Niewidoczna strużka światła pozwala na bardzo punktowe działania, przez co pacjent może jeszcze szybciej dojść do pełnej sprawności po wykonanym zabiegu. Okazuje się, że laser ułatwia też działania lekarzowi. Dzięki punktowemu działaniu, osoba prowadząca może w pełni skupić się na wykonywanym zadaniu, a nie również na innych aspektach. Zmniejszyła się także ilość personelu, konieczna do przeprowadzenia zabiegu. Dawniej, przy poważniejszych zabiegach, musiało w nich uczestniczyć nawet kilkunastu specjalistów. Obecnie ta liczba ogranicza się do nawet kilku.

Ryzyko używania lasera

Mimo tego, że zabiegi laserowe dopiero wchodzą na polski rynek medyczny, możemy być spokojni o ich skuteczność, oraz nasze bezpieczeństwo. Polscy specjaliści garściami czerpią wiedzę od bardziej doświadczonych kolegów z Zachodu, przez co ryzyko niepowodzenia zabiegu laserowego w naszym kraju nigdy nie było duże. Świadczy o tym między innymi szybkość, w jakiej pacjent dochodzi do pełnej sprawności. Coraz rzadziej wymagane są kosztowne i czasochłonne rehabilitacje. Należy jednak wspomnieć, że oczywiście wszystko zależy od samej charakterystyki zabiegu. Laser pozwala na sprawne operacje, lecz nie zastępuje wielodniowych przygotowań.

Jak laser zmienił nasze życie?

Świat medycyny z całą pewnością został zmieniony przez zabiegi z wykorzystaniem lasera. Jeszcze kilka lat temu nawet na proste zabiegi, należało czekać kilka miesięcy, a nawet lat. Obecnie już po kilku tygodniach można doczekać się zabiegu. Laser zdecydowanie przyśpiesza proces organizacji zabiegu, przez co jest jednym z największych odkryć, nie tylko w branży medycznej, ale również w całej historii ludzkości.

Podobne artykuły