Wykorzystanie fali uderzeniowej, to uznana przez wielu profesjonalistów zajmujących się fizykoterapią, skuteczna bezinwazyjna metoda uśmierzania bólu u pacjentów. Na czym polega taka terapia?
Terapia falą uderzeniową zyskuje na popularności, zwłaszcza w świecie zawodowych sportowców, gdzie nietrudno o kontuzje związane z układem kostno- stawowym, a wdrożenie takiego sposobu leczenia przynosi w ich przypadku najlepsze efekty. Pierwotnie, aparaty do fali uderzeniowej, stworzone były z myślą o wspomaganiu usuwania kamieni nerkowych poprzez ich dokładne rozbicie. Z czasem ich skuteczność została doceniona w innych obszarach medycyny.
Jak działają aparaty do fali uderzeniowej?
Nowoczesne aparaty do fali uderzeniowej, aktywują ją i za pomocą specjalnego aplikatora, skupiają w miejscu, w którym zaobserwowano największą tkliwość. Dzięki zabiegowi dochodzi do przywrócenia prawidłowego funkcjonowania nerwów i usprawnienia krążenia. Ze względu na różne zastosowanie, wyróżnić można dwie metody generowania fali: skupioną- bazującą na krótkich i silnych impulsach- oraz radialną, w której impulsy powstają w wyniku sprężonego powietrza. Te pierwsze wykorzystywane są zazwyczaj do medycznych zabiegów pourazowych. Z kolei w kosmetologii i medycynie estetycznej, doskonale sprawdzają się aparaty do fali uderzeniowej radialnej. Głębokość przenikania fal uzależniona jest od ciśnienia, częstotliwości fal i rodzaju użytego podczas zabiegu aplikatora. Czynnikiem wpływającym na zakres i zasięg penetracji fal jest również indywidualny potencjał wchłaniania tkanki.
Jakie dolegliwości niwelują aparaty do fali uderzeniowej?
Przy użyciuurządzeń takich jak Impactis M+, który ma możliwość wygenerowania ciśnienia na poziomie nawet 5 bar, pacjent otrzymuje możliwość leczenia takich schorzeń jak: dolegliwości związane z ostrogą piętową, stan zapalny rzepki, łokieć tenisisty, łokieć golfisty, a także ostre naciągnięcia i naderwania mięśni. Aparaty do fali uderzeniowej poradzą sobie również podczas terapii punktów spustowych i ze wzmożonym napięciem mięśniowym. Zalecanych jest co najmniej pięć sesji zabiegowych raz w tygodniu, jednak dokładne wytyczne, związane z intensywnością terapii, ustalane są na bieżąco przez specjalistę po wnikliwych kontrolach efektywności leczenia. Jednorazowy zabieg nie trwa dłużej niż 10 minut i w chwilę po nim, pacjent może odnotować już złagodzenie bolesnych objawów.
Jakie są zalety zastosowania terapii falą uderzeniową?
Zalety wdrożenia leczenia poprzez aparaty do fali uderzeniowej dostrzegają przede wszystkim osoby związane zawodowo z uprawianiem sportu. Satysfakcjonujące rezultaty stosowania tego rodzaju terapii, pozwalają im na szybszy powrót do treningów, niż w przypadku inwazyjnych działań chirurgicznych, wymagających później długiego okresu rekonwalescencji. Niezaprzeczalną korzyścią, wynikającą z wykorzystania fali uderzeniowej, jest przede wszystkim jej wysoka skuteczność potwierdzona wieloma badaniami klinicznymi. Dodatkowym atutem jest gwarancja bezpieczeństwa przeprowadzonego poprawnie zabiegu.