Najczęstsze kontuzje biegaczy — Sprawdź, z jakimi problemami zmagają się najczęściej osoby biegające!

Najczęstsze kontuzje biegaczy — Sprawdź, z jakimi problemami zmagają się najczęściej osoby biegające!

Bieganie oprócz wielu zalet dla naszego organizmu, owocuje również często w kontuzje czy urazy. Choć są one różnego rodzaju, to istnieje pewna grupa, która dotyka biegaczy najczęściej. W tym tekście prezentujemy zatem te najczęstsze i podpowiadamy, na czym polegają. Oto najczęstsze kontuzje biegaczy, z którymi warto się zapoznać, aby odpowiednio je diagnozować i reagować na nie.

Najczęstsze kontuzje biegaczy — Sprawdź, z jakimi problemami zmagają się najczęściej osoby biegające!

 

Urazy ścięgna Achillesa

Jedną z najcięższych kontuzji, z jakimi mamy do czynienia jako biegacze są urazy ścięgna achillesa. Są to mięśnie łączące łydkę z pietą. Bardzo często zostają one uszkodzone na wiele sposobów. Objawem tego jest ból ścięgna lub w jego okolicy — szczególnie nasilający się podczas próby stawania na palcach. W razie wystąpienia objawów należy skonsultować się z lekarzem oraz wykonać badanie usg. Przeważnie problemy ze ścięgnem trwają do kilku tygodni. Często w czasie powrotu do zdrowia możemy korzystać z ruchu, ale takiego, który nie obciąża tego mięśnia. Nieleczona kontuzja może prowadzić np. do kilkunastotygodniowej przerwy i cięższego przebiegu rekonwalescencji.

 

Ból z tyłu uda

Kolejnym częstym przypadkiem kontuzji jest ból z tyłu uda. Jeśli boli nas to miejsce, oznacza to, że uszkodzony został mięsień dwugłowy. Przy tego typu kontuzjach zostaje naderwana okolica guzu kulszowego. Kontuzja taka może powstawać podczas intensywnego biegu pod górę, biegu sprinterskiego lub podczas jednostajnego biegu w jedną stronę na stadionie. Gdy zaobserwujemy takie symptomy konieczne, jest wykonanie usg. Następnie w zależności od rodzaju uszkodzeń mięśnia możemy regenerować go masażami, stretchingiem czy terapią manualną.

 

Opuchlizna kostki i ból bez urazu mechanicznego

Kolejną dolegliwością biegaczy jest ból kostki i jej opuchlizna bez uderzenia czy uszkodzenie mechanicznego (fizycznego). W takiej opcji jest to przeciążenie stawu oraz powstający stan zapalny błony maziowej. Podczas dużego obciążenia stawów kostka puchnie, a nadmiernie wydziela się też płyn stawowy. Aby przeciwdziałać i reagować na ten rodzaj kontuzji należy zweryfikować nasz plan treningowy oraz zrobić kilkudniową przerwę z treningami. Warto również schłodzić staw. Nie powinniśmy forsować kostki, a jeśli objawy nie miną, konieczna jest wizyta u lekarza.

Podobne artykuły