Metody terapii pourazowej

Metody terapii pourazowej

Po pojawieniu się kontuzji u sportowców lub zwykłych osób należy zachować odpowiednią ostrożność. Gdy trafi się do odpowiedniego lekarza, który przeprowadzi pacjenta przed okres leczenia, czeka go jeszcze okres pełnego powrotu do zdrowia. Powinien on wtedy trafić pod opiekę wykwalifikowanego fizjoterapeuty. Rehabilitacją pourazową w Krakowie zajmuje się wielu świetnych specjalistów, więc nie warto robić tego na własną rękę.

Czym jest rehabilitacja pourazowa?

Rehabilitacja pourazowa w Krakowie to w największym skrócie proces, która ma doprowadzić do powrotu do pełnego zdrowia. A dokładniej do takiego stanu, w jakim kontuzjowany obszar znajdował się przed wystąpieniem kontuzji. Wiele osób popełnia poważny błąd, bagatelizując potrzebę przeprowadzenia profesjonalnej fizjoterapii. Może to się okazać fatalne w skutkach i grozi nawrotem kontuzji, czego raczej nikt nie chce.

Przeprowadzeniem rehabilitacji pourazowej w Krakowie zajmuje się wielu wykwalifikowanych specjalistów. W innych miastach, również nie ma problemu z dostępem do fachowców, więc nie warto ryzykować i leczyć się na własną rękę.

Sama rehabilitacja sprowadza się najczęściej do przywrócenia naturalnych zakresów ruchowych w stawach oraz sprawnego ich funkcjonowania, bez bólu oraz ryzyka wystąpienia kolejnych urazów. Metoda lecznica powinna być indywidualnie dopasowana do danego pacjenta oraz jego urazu.

Metody terapii pourazowej

Metody fizjoterapii

Jednym z rodzajów fizjoterapii jest terapia manualna. Polega na wykonywaniu ślizgowego ruchu biernego, wspomaganego przez fizjoterapeutę i ruchu czynnego, który wykonuje sam pacjent. W czasie terapii stosuje się wybrane ćwiczenia, które są ściśle skorelowane z konkretną kontuzją i danym pacjentem. Celem terapii jest przywrócenie ruchomości w stawach lub kręgosłupie. Wykonuje się ja w przypadku bólów kręgosłupa, uszkodzeń stawów i tkanek miękkich. Na przykład po złamaniach czy zwichnięciach. Często stosowana też jest po operacjach oraz w leczeniu zmian zwyrodnieniowych.

Kolejną metoda jest terapia falą uderzeniową. Jest to dość bolesna, lecz skuteczna metoda. Polega na wytworzeniu odpowiedniej fali uderzeniowej, która stymuluje układ mięśniowo szkieletowy do regeneracji. Do wytworzenia fali wykorzystuje się fale akustyczne, które przenoszą energię w obszar, który ma być stymulowany. Jest to metoda często stosowana w leczeniu urazów przewlekłych.

Inną metodą fizjoterapii jest igło terapia punktowa. Stosowana jest najczęściej jako uzupełnienie innych metod leczenia.

Często stosuje się również metodę tkanek miękkich. Polegają one na rozluźnieniu mięśni oraz powięzi, co ma na celu wyeliminowania bólu, wad postawy lub powiększenie zakresów ruchowych.

Ważnym elementem fizjoterapii jest powrót do prawidłowego treningu, w sposób przemyślany oraz pod opieką rozsądnego trenera, który zapobiegnie powstawaniu kolejnych urazów.

Rehabilitacja pourazowa w Krakowie

W Krakowie można znaleźć specjalistyczne gabinety, które oferują szerokie spektrum różnych metod leczenia. Aby uniknąć pojawienia się poważnych kontuzji, warto skorzystać z ich usług zraz po pojawieniu się urazu.

Materiał powstał przy udziale ekspertów z ortorehasport.com.pl.

Podobne artykuły