Jak wybrać i korzystać z ciśnieniomierza?

Jak wybrać i korzystać z ciśnieniomierza?

Ciśnieniomierze pomagają kontrolować kluczowy wskaźnik zdrowia układu sercowo-naczyniowego. Prawidłowe ciśnienie krwi jest niezwykle ważne. Nieleczone nadciśnienie może prowadzić do ataku serca lub udaru. Czasami uszkadza też mózg, oczy i nerki. Okresowe sprawdzanie ciśnienie w gabinecie lekarskim nie zawsze wystarcza. Dlatego warto zainwestować w prosty i niedrogi ciśnieniomierz do użytku domowego.

 Jak wybrać i korzystać z ciśnieniomierza?

Jak wybrać dobry ciśnieniomierz?

W aptekach i sklepach internetowych możesz łatwo znaleźć mnóstwo ciśnieniomierzy. Wybierz ciśnieniomierz naramienny. Jest dokładniejszy niż ten na nadgarstek lub palec. Upewnij się, że mankiet pasuje do ramienia. Jeśli będzie za szeroki lub za wąski, pomiar będzie niedokładny. Odpowiednie mankiety w zależności od obwodu ramienia:

  • mały: ramię 18-22 cm,
  • średni: ramię 22-32 cm,
  • duży: ramię 32-45 cm,
  • niestandardowy, wykonany na indywidualne zamówienie: ramię powyżej 45 cm.

Wybierz dobry ciśnieniomierz, który ma automatycznie dmuchany mankiet. Wtedy nie musisz się bać nadmiernego ucisku. Poszukaj urządzenia z cyfrowym wyświetlaczem. Powinien być wystarczająco duży i jasny, aby bez problemu odczytać wynik. Postaraj się wybrać ciśnieniomierz, który monitoruje również tętno.

Nowoczesne urządzenia można też zintegrować ze smartfonem, tabletem i laptopem. Wtedy dane są przesyłane automatycznie do aplikacji. Możesz zobaczyć profesjonalny wykres pomiarów.

Jakie są jeszcze inne ważne czynniki?

Upewnij się, że ciśnieniomierz jest dokładny. Wtedy wiesz, że otrzymany wynik jest miarodajny. Zastanów się, ile pieniędzy możesz przeznaczyć na zakup urządzenia. Wtedy nie zrujnujesz domowego budżetu. Ciśnieniomierze różnią się ceną. Zwykle jest uzależniona od dodatkowych funkcji, na przykład wbudowanej pamięci. Wszystko, czego potrzebujesz do prawidłowego pomiaru ciśnienia krwi to klinicznie sprawdzony ciśnieniomierz oraz długopis i papier do zapisywania wyników. Dodatkowe funkcje mogą być przydatne, ale nie są konieczne. Dlatego wybierz ciśnieniomierz, na który Cię stać.

Ciśnieniomierz działa automatycznie. Należy go więc kalibrować co najmniej raz na dwa lata. Wtedy zyskujesz pewność, że mierzy dokładnie. Aby ponownie skalibrować urządzenie, należy odesłać je do producenta. Prawdopodobnie będziesz musiał zapłacić za usługę.

 Jak wybrać i korzystać z ciśnieniomierza?

Jak mierzyć ciśnienie w domu?

Na kolejną wizytę u kardiologa przynieś nowy wyświetlacz. Pielęgniarka lub lekarz sprawdzi, czy urządzenie jest odpowiednio skalibrowane. Pokaże nam również, jak prawidłowo go używać. Porozmawiaj z lekarzem, jak często powinieneś mierzyć ciśnienie i czy możesz modyfikować dawkę leku, biorąc pod uwagę wynik.

Na samym początku prawdopodobnie będziesz mierzył ciśnienie codziennie rano i wieczorem. Kiedy ciśnienie krwi zostanie unormowane, a leki właściwie dobrane, postępuj zgodnie z dalszymi zaleceniami lekarza. Nie wpadaj jednak w błędne koło i nie mierz ciśnienia kilka razy dziennie.

Jeśli wynik będzie za wysoki, weź kilka głębokich wdechów i odpocznij. Kolejny pomiar wykonaj, gdy się uspokoisz.

 

Podobne artykuły