Spacerowanie czy bieganie?

Spacerowanie czy bieganie?

Zarówno spacerowanie, jak i bieganie, mają mnóstwo zalet. Uprawiając te dwie aktywności fizyczne, oprócz spalania kalorii, możemy podziwiać piękno otaczającego nas świata, oraz rozmawiać z naszymi kompanami. Co jest lepsze?

Prawda jest taka, że na to pytanie, nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Każda osoba preferuje inny sposób ćwiczenia na świeżym powietrzu. Jest jednak kilka ograniczeń, które uniemożliwiają nam swobodne bieganie.

Spora nadwaga

Bieganie nie jest polecane dla osób ze sporą nadwagą. Ich serce, oraz inne narządy wewnętrzne, nie są przygotowanie do tak dużego wysiłku, jakim jest bieganie. Nawet mała dawka tego sportu, może być opłakana w skutkach. Dla takich osób, najlepszym rozwiązaniem jest spacerowanie lub połączenie lekkiego biegania ze spacerem. W ten sposób, taka osoba będzie mogła nie tylko zrzucić kilka kilogramów, ale również przystosować organizm do większych wysiłków. Po nabraniu wprawy, będzie można swobodnie przejść do biegania.

Spacerowanie czy bieganie?

Problemy kardiologiczne

Bardzo często, problemy kardiologiczne stanowią blokadę do uprawiania biegania. Mało ważna jest tutaj waga człowieka. Problemy z sercem mogą zakończyć się bardzo poważnymi dolegliwościami, które mogą w efekcie doprowadzić do śmierci. Dlatego dla osób z takimi dolegliwościami, proponowane są sporty, które nie wymagają zbyt dużego angażowania mięśnia sercowego. Jednym z nich jest spacerowanie, dzięki któremu nie tylko zrzucimy kilka kilogramów, ale zadbamy również o odpowiednie funkcjonowanie naszego organizmu.

Dlaczego bieganie może być szkodliwe?

Wiele osób uważa, że bieganie jest zdrowe w 100%. Jest w tym dużo prawdy, gdyż coraz więcej osób wybiera właśnie ten sposób spędzania wolnego czasu. Nie jest jednak prawdą, że jest ono zawsze zdrowe. Może się wydawać, że jesteśmy w 100% zdrowi, jednakże zawsze pozostaje ryzyko wystąpienia ukrytych wad naszego serca, które mogą pojawić się w najmniej spodziewanym momencie. Dlatego też, tak ważne jest cykliczne badanie swojego organizmu, aby być jak najbardziej przygotowanym na różnego rodzaju dolegliwości, które mogą nas spotkać nie tylko podczas zawodów, ale również w trakcie wieczornego treningu.

Podobne artykuły