Medycyna estetyczna i jej rozwój w Polsce

Medycyna estetyczna i jej rozwój w Polsce

Medycyna estetyczna to dziedzina medycyny, która posiada trzy zastosowania. Pomaga zapobiegać pojawianiu się defektów skóry, redukuje jej niedoskonałości oraz leczy już powstałe zmiany będące wynikiem różnego rodzaju chorób skóry. Zabiegi medycyny estetycznej cieszą się ogromnym zainteresowaniem w naszym kraju.

Wiele osób, których finanse nie pozwalają na opłacenie zabiegów decyduje się także na rozłożenie płatności na raty. Według danych Medical Finance Group, co piąta udzielana przez nich pożyczka służy właśnie opłaceniu zabiegów medycyny estetycznej lub chirurgii plastycznej.

Co najczęściej w swoim wyglądzie poprawiają Polki?

Nowoczesna medycyna estetyczna zrywa z wyobrażeniem o sztucznych i nienaturalnych efektach zabiegów. Większość nich opiera się bowiem na delikatnych i bardzo naturalnie wyglądających poprawkach.

Należą do nich zabiegi polegające na wypełnianiu zmarszczek. Najczęściej wykonuje się je w oparciu o toksynę botulinową i są aktualnie jednym z najpopularniejszych zabiegów medycyny estetycznej. Wypełnianie zmarszczek za pomocą toksyny botulinowej polega na wstrzyknięciu pod skórę pacjenta niewielkiej ilości tej substancji, która ma za zadanie zredukować zmarszczki. Toksyna botulinowa posiada właściwości blokujące impulsy nerwowe, które prowadzą do skurczy mięśni twarzy oraz powstawania zmarszczek.

Inną nowoczesną metodą redukcji zmarszczek głębokich jest Surgi Wire. Zabieg ten polega na wprowadzeniu pod skórę cienkiego drucika ze stali nierdzewnej. Pod skórą wykonuje się z niego pętlę, której zadaniem jest rozluźnienie mięśnia odpowiadającego za konkretną zmarszczkę. Zabieg trwa zaledwie kilka minut, a efekty jego przeprowadzenia są widoczne od razu.

Medycyna estetyczna i jej rozwój w Polsce

Innym, bardzo popularnym w Polsce zabiegiem medycyny estetycznej jest regeneracja skóry. Przeprowadza się ją w oparciu o osocze bogatopłytkowe, które uzyskuje się bezpośrednio z krwi pacjenta. Osocze zostaje wprowadzone pod skórę za pomocą nakłuć o różnej głębokości. Dzięki temu tkanka zostaje pobudzona do procesu naturalnej regeneracji oraz produkcji kolagenu, co powoduje redukcję zmarszczek oraz niweluje niedoskonałości cery.

Popularny lifting jest z kolei zabiegiem medycyny estetycznej szczególnie polecanym dla osób, którym zależy na zwiększeniu napięcia skóry oraz redukcji jej nadmiaru. Na słabo napiętą skórę narzekają zwłaszcza osoby starsze oraz ci pacjenci, którzy sporo schudli. Dawniej lifting przeprowadzano głównie przy użyciu fal radiowych, mikroprądów oraz ultradźwięków. Stymulowały one mięśnie oraz rozgrzewały tkanki, co w konsekwencji prowadziło do poprawy napięcia skóry. Dziś lifting jest przeprowadzany w oparciu o różne metody, spośród których najbardziej innowacyjne wykorzystują substancje wypełniające. Wśród nich prym wiedzie kwas hialuronowy oraz tkanka tłuszczowa pobierana z organizmu pacjenta.

Kolejnym bardzo popularnym w Polsce zabiegiem jest laserowe usuwanie blizn, przebarwień oraz rozstępów. Impulsy laserowe maja za zadanie zniszczenie tkanek tworzących blizny lub przebarwienia oraz pobudzenie skóry do regeneracji i wytwarzania zdrowych komórek. Zabiegi laserowe są bezpieczne i bezbolesne oraz zapewniają trwałe efekty terapeutyczne.

Zabiegi medycyny estetycznej – kto najczęściej korzysta z ich dobrodziejstw?

Wbrew pozorom, zabiegom medycyny estetycznej nie poddają się wyłącznie kobiety. To one, co prawda, stanowią znaczny odsetek pacjentów (ok. 96%) zgłaszających się do gabinetów medycyny estetycznej, ale po medycynę estetyczną chętnie sięgają także mężczyźni.

Wśród pacjentów klinik medycyny estetycznej znajdują się najczęściej osoby w wieku od 45 do 55 lat. Ludzie powyżej 56 roku życia stanowią ok. 30% ich pacjentów. Osoby młodsze, w wieku ok. 35 lat, najchętniej decydują się natomiast na zabiegi pielęgnacyjne, odmładzające oraz ujędrniające. Z kolei pacjenci po 45 roku życia wybierają zabiegi liftingujące. Osoby po ukończeniu 50 roku życia decydują się z kolei na korekcję rysów twarzy.

Warto także wiedzieć, że aż 77% Polaków poważnie zastanawia się nad skorzystaniem z zabiegów medycyny estetycznej, a 23% z pewnością zrobi to w niedalekiej przyszłości. Tak duże zainteresowanie nią wynika ze stale poprawiającej się sytuacji materialnej mieszkańców naszego kraju. Rośnie także świadomość roli wyglądu zewnętrznego w naszym codziennym życiu. W efekcie coraz częściej inwestujemy pieniądze w poprawę swojej urody.

Decydując się na zabiegi medycyny estetycznej należy udać się do profesjonalnego gabinetu, gdzie zostanie dobrany zabieg idealnie spełniający nasze wymagania. Korzystanie z usług sprawdzonych gabinetów to także istotna gwarancja bezpieczeństwa, każda bowiem ingerencja w ciało wiąże się z pewnym ryzykiem.

Ile kosztują zabiegi medycyny estetycznej?

Koszt zabiegów medycyny estetycznej jest bardzo zróżnicowany. 19% ankietowanych deklaruje, że jest w stanie przeznaczyć na troskę o swój wygląd ok. 500 zł miesięcznie, 14% z kolei przeznaczyłoby na ten cel 300 zł, a 13% kwotę 100 zł.

Ok. 25% ankietowanych chciałoby skorzystać z zabiegów medycyny estetycznej jednak nie posiada odpowiednich środków finansowych pozwalających na opłacenie kosztów zabiegów. Medycyna estetyczna nie jest, co prawda, tak kosztowna, jak chirurgia plastyczna, jednak korzystanie z niej również wiąże się z określonym wydatkiem. Za korektę powiek trzeba bowiem zapłacić ok. 5 tys. zł, z kolei za usunięcie blizny ok. 2 tys. zł.

Do osób, które nie mają pieniędzy na zabiegi, ale jednocześnie nie chcą z nich rezygnować, skierowana jest oferta płatności ratalnych. Z takiego rozwiązania od lat chętnie korzysta się w krajach wysokorozwiniętych. Dzięki płatnościom ratalnym coraz więcej osób ma bowiem szansę uzyskać dostęp do nowoczesnych zabiegów medycznych, z których korzystanie nie musi być uzależnione od zarobków ani wysokiego statusu materialnego.

Podobne artykuły