Ostre zapalenie ucha wewnętrznego powszechnie znane, jako zapalenie błędnika to choroba w przypadku, której stan zapalny obejmuje wszystkie elementy ucha wewnętrznego tzn.: błędnik przedsionkowy, ślimaka i kanały półkoliste. Warto pamiętać, że w przebiegu tej właśnie choroby powstały stan zapalny w bardzo szybkim tempie obejmuje także wewnętrze jamy czaszki. Dlatego też, aby nie doprowadzić do rozwoju niebezpiecznych chorób mózgu przy wystąpieniu typowych objawów zapalenia błędnika należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem.
Przyczyny i objawy.
Do zapalenia błędnika najczęściej dochodzi na skutek powikłań po przewlekłym zapaleniu ucha środkowego. Zapalenie błędnika może być także następstwem przebycia toksoplazmy. Jak zatem rozpoznać, że w naszym przypadku po przebytej chorobie mogło dojść do zapalenia błędnika? Do głównych objawów tego schorzenia zaliczamy przede wszystkim: zawroty głowy i zaburzenia równowagi. Chora osoba może także odczuwać uczucie zmęczenia oraz szum w uszach, mieć nudności i wymioty. Może dojść także do pogorszenia lub częściowej utraty słuchu oraz do drgania gałek ocznych. Jeżeli zaobserwujemy u siebie tego typu objawy powinniśmy natychmiast skontaktować się z lekarzem.
Diagnostyka i leczenie.
Jeżeli zachorujemy na zapalenie błędnika będziemy musieli skorzystać z wizyty u otolaryngologa. Lekarz ten, aby dokładnie ocenić, jaką część ucha zdołał już objąć stan zapalny wykona nam wizerunkowanie ucha, czyli tak zwaną otoskopię. Zbada nam również słuch za pomocą prób audiometrii. Aby możliwe było postawienie pełnej diagnozy konieczne będzie także wykonanie RTG kości skroniowej, a w niektórych przypadkach tomografii komputerowej. Jeżeli otolaryngolog podejrzewał uszkodzenie móżdżka będziemy musieli również zostać zbadani przez neurologa. Jak przebiega leczenie zapalenia błędnika? Najczęściej odbywa się ono w warunkach szpitalnych. Jesteśmy wówczas skierowani na odział otolaryngoliczny. Czeka nas dożylna antybiotykoterapia, a w niektórych przypadkach także drenaż ucha środkowego. Jeżeli leczenie okaże się nieskuteczne wówczas pozostaje jedynie interwencja chirurga, który będzie musiał usunąć ognisko zapalne przy wykorzystaniu mastoidektomii lub labitynthektomii.