Czym objawia się białaczka?

Czym objawia się białaczka?

Białaczka to wszelkie nowotwory złośliwe rozwijające się w układzie krwiotwórczym. Wyróżnia się jej różne rodzaje. Mowa o ostrej lub przewlekłej białaczce, szpikowej lub limfatycznej. Jej objawy nie są tak oczywiste, stąd jej rozpoznanie nie do końca jest takie proste. Mimo to, gdy wystąpią określone symptomy razem można przypuszczać jej występowanie. O jakich zatem objawach mowa?

Białaczka

Z łaciny określana mianem leucaemii. To choroba nowotworowa układu krwiotwórczego, które powiązane są z układem białych krwinek. Najbardziej wyróżniającą się jej cechą jest występowanie klonu stransformowanych komórek, które pojawiły się we wczesnych etapach rozwojowych hematopoezy. Pojawiają się one najmocniej w szpiku, we krwi, tworząc nacieki w przeróżnych narządach. Zachorowania w wieku 30-35 to jedna osoba na 100 000, prawdopodobieństwo to wzrasta u osób powyżej 65 roku życia, gdzie na tą samą liczbę osób przypada aż 10 chorych. Białaczki są częściej diagnozowane u płci męskiej.

Czym objawia się białaczka?

Przyczyny choroby

Najczęściej przyczyny białaczki są do końca nieznane lub nakłada się na nie kilka powodów. Zwykle są nimi czynniki genetyczne (bywa, że u osób z zespołem Downa częściej diagnozuje się ostrą białaczkę szpikową), wirusy (jest udowodnione, że ludzki wirus T-limfotropowy HTLV-1 lub 2 jest przyczyną ostrej T-komórkowej białaczki limfatycznej, uszkodzenie szpiku przez promieniowanie jonizujące, leki cytostatyczne oraz substancje chemiczne.

Po interwencji czynnika etiologicznego następuje deformacja materiału genetycznego, co prowadzi do translokacji w obrębie chromosomów i powstania genów hybrydowych. Dochodzi wówczas do transformacji nowotworowej hematopoetycznych komórek pnia i dochodzi do ekspansji złośliwego klonu komórek. Następstwem tego jest także postępujące uszkodzenie czynności szpiku kostnego.

Objawy

Ogólnymi symptomami tej choroby są osłabienie, gorączka oraz bóle kości i stawów. Pozostałe objawy powiązane są niedokrwistością, pogorszeniem odporności, skaza krwotoczna, leukostaza oraz reakcje, wynikające z nacieczenia narządów przez komórki białaczkowe.

 

Podobne artykuły