Rodzaje alergii i ich leczenie. Sprawdź, czym mogą być spowodowane różne rodzaje alergii i jak się je leczy.

Rodzaje alergii i ich leczenie. Sprawdź, czym mogą być spowodowane różne rodzaje alergii i jak się je leczy.

Alergia to jedna z najbardziej dokuczliwych dolegliwości, z jakimi możemy się zmagać. Wiele osób jednak nie zna konkretnych ich rodzajów, zaliczając je wszystkie “do jednego worka”. W tym tekście opisujemy poszczególne rodzaje alergii oraz odpowiadamy na pytanie, czy da się je wyleczyć, oraz jak przebiega kuracja alergików.

Rodzaje alergii i ich leczenie. Sprawdź, czym mogą być spowodowane różne rodzaje alergii i jak się je leczy.

 

Rodzaje alergii

Pierwszym i popularnym rodzajem alergii jest alergia wziewna. Dotyczy ona wchłaniania pyłków roślin, grzybów pleśni, roztoczy czy alergenów właśnie w taki sposób. Może ona prowadzić np. do astmy oskrzelowej i problemów z oddychaniem. Powoduje też katar sienny. Alergenami najczęściej są krzewy czy rośliny. Drugim rodzajem alergii jest alergia pokarmowa. Jest ona diagnozowana u ok. 2%-3% dzieci. Alergenami w tym wypadku są poszczególne produkty takie jak gluten, pomidory, orzechy czy substancje chemiczne. Kolejnym rodzajem alergii jest alergia kontaktowa — skórna. Reakcja alergiczna pojawia się pod wpływem kontaktu np. ze swetrem wełnianym, kosmetykami czy kurzem. Czasami mamy również do czynienia z alergiami krzyżowymi. Występują one jedynie po spełnieniu dwóch warunków np. zjedzeniu alergenu oraz kontakcie skórnym z kolejnym. Najbardziej niebezpiecznymi alergiami są te iniekcyjne, czyli wskutek wprowadzenia leku do organizmu. Alergie na konkretne substancje mogą prowadzić np. do problemów z sercem, oddychaniem czy nawet obrzęków.

Jak leczy się alergie?

Leczenie alergii nie jest do końca możliwe, gdyż tej dolegliwości nie da się całkowicie wyleczyć. Terapia polega na jak największej minimalizacji skutków. Obecnie medycyna jest na tyle rozwinięta, że potrafi niemal w 100% poradzić sobie z różnymi rodzajami alergii. Do najczęstszych terapii należeć będzie np. odczulanie. Polega ono na podawaniu dawek alergenów w postaci zastrzyków, kropli lub tabletek. Leczenie może być również farmakologiczne, którego celem będzie zwalczanie objawów. Do najmniej inwazyjnej metody należy profilaktyka oraz unikanie alergenów np. pokarmowych. Ten rodzaj “leczenia” alergii trudny jest do zrealizowania, gdy mamy do czynienia z alergią wziewną.

 

Podobne artykuły