• Środa, 12 grudnia 2018r.

Rodzaje soczewek sferycznych - kiedy należy je stosować?

soczewki

Soczewki kontaktowe sferyczne są używane do leczenia daleko oraz krótkowzrocznego. Dalekowidz do korekcji wady wzroku będzie stosował szkła z mocą dodatnią a krótkowidz będzie miał moc ujemna. Soczewki sferyczne dostępne są w rożnych trybach wymiany np. jako jednodniowe, dwutygodniowe a nawet miesięczne. Soczewki kontaktowe są wygodnym sposobem na korekcję takich wad wzroku jak krotkowzrocznośc czy dalekowzroczność.

Soczewki kontaktowe sferyczne - do czego służą?

Szkła kontaktowe sferyczne czyli jednoogniskowe soczewki są przygotowane do korekcji daleko oraz krótkowzroczności. Zakres ich mocy sferycznych będzie tak wysoki, że zapewniać będą skuteczną metodę korekcji nawet w przypadku dużych wad wzroku w zakresie między -25 dioptrii a +25.

Soczewki kontaktowe sferyczne na krótkowzroczność

Krótkowzroczność czyli inaczej miopia powodować będzie rozmycie obiektów oddalonych przy zachowywaniu ostrego widzenia przedmiotów z bliska. Wada wzroku w większości przypadków jest wynikiem złego kształtu jaki ma gałka oczna. W przypadku krótkowidzów jest ona zbyt zbyt długa i dlatego promienie światła docierające do niej ogniskują się zanim dotrą na siatkówkę i dlatego pojawia się nieostre widzenia przedmiotów oddalonych.

Deformacje budowy oka skutecznie będą korygować soczewki sferyczne z wklęsłymi szkłami rozpraszającymi przy mocach ujemnych a więc soczewki minusy.

soczewki sferyczne

Soczewki kontaktowe sferyczne na dalekowzroczność

Dalekowzroczność jest także określana jako nadwzroczność i podobnie jak miopia będzie powodować złe ogniskowanie się światła w oku. U dalekowiczów układ optyczny będzie zbyt slaby a gałka oczna zbyt krótka a to prowadzi do załamywania się promieni słonecznych za siatkówką, a nie jak to powinno być na siatkówce. Dalekowzroczność to również wada wzroku, która będzie powodować, że obraz jaki będziemy widzieć jest niewyraźny i zamglony. Dotyczy to zarówno rzeczy widzianych z bliska jak i tych z daleka. Do korekcji stosuje się wypukłe szkla skupiające z symbolem plus.

Soczewki kontaktowe sferyczne - jak dobrać do wady wzroku?

Dobieranie pierwszych soczewek kontaktowych sferycznych powinno być zawsze realizowane pod okiem dobrego specjalisty, który będzie w stanie określić stopień natężenia wady, a tym samym dobrać odpowiednią moc sferyczną soczewek, co będzie dobrym parametrem do przeprowadzenia bezpiecznej korekcji. O tym czy soczewka będzie wygodna decyduje to czy będzie ona odpowiednio dobrana, dopasowana do danej osoby i jej potrzeb jeśli chodzi o wadę wzroku jaką posiada.

Okulista powinien więc dobierać soczewkę a jednocześnie ma on za zadanie tłumaczyć pacjentowi jak zakładać oraz zdejmować szkła kontaktowe, a także wyjaśnia metody ich pielęgnacji. Soczewki sferyczne będą różnić się miedzy sobą trybem wymiany, który będzie sygnalizował, jak długo można nosić określone szkła kontaktowe.

Soczewki sferyczne a tryb wymiany

Różnią się soczewki sferyczne do wielokrotnego użytku. Można mieć soczewki jednodniowe inaczej nazywane jako jednorazowe, dwutygodniowe a także miesięczne.

Share :

Może Cię zainteresować

Jak skutecznie leczyć kaszel?

Bez względu na to, z jaką chorobą atakującą nasz układ oddechowy mamy do czynienia, możemy mieć pewność...

Sposoby na ból gardła

  Chłodne powietrze i niższa niż w okresie zimowym odporność sprawiają, że w okresie ciepłych dni...