• Czwartek, 13 grudnia 2018r.

Regeneracja płaszczu lipidowego skóry

regeneracja skóry

Skóra w sposób oczywisty pełni niezwykle ważną rolę w organizmie człowieka. Jest to przede wszystkim bariera dla szkodliwych czynników zewnętrznych mogących nas atakować z zewnątrz, przede wszystkim dla bakterii, wirusów i grzybów. Jest to też bariera czysto mechaniczna, która blokuje potencjalne uszkodzenia mechaniczne czy fizyczne. Naskórek, martwą część skóry, można traktować jako warstwę izolatora, która dodatkowo zabezpieczona jest w ochronną strukturę – płaszcz lipidowy, za pomocą którego możliwe jest uszczelnienie połączenia pomiędzy organizmem i światem zewnętrznym. Żeby płaszcz lipidowy funkcjonował prawidłowo, konieczne jest odpowiednie dbanie o niego i jego regularne odbudowywanie.

Jak zbudowana jest skóra?

Skóra człowieka to trzy wyraźnie zróżnicowane warstwy. Najbardziej na zewnątrz znajdziemy naskórek, pod nim jest skóra właściwa, a wyściółką dla wszystkiego jest skóra właściwa.

Naskórek jest zewnętrzną warstwą ochronną skóry, która radzi sobie z większością czynników próbujących bezpośrednio atakować z zewnątrz, czyli z bakteriami, wirusami, grzybami, ale też z różnymi alergenami, substancjami drażniącymi, czy nawet przed promieniowaniem ultrafioletowym.

Naskórek zbudowany jest z tkanki nabłonkowej ułożonej w charakterystycznych warstwach. Im dalej od skóry właściwej położona jest dana warstwa, tym mniejsza jest jej żywotność i ograniczone jest zróżnicowanie. W głębszej części naskórka znajdziemy też więcej ważnych struktur fizjologicznych odpowiedzialnych na przykład za przenoszenie bodźców czuciowych czy wydzielanie łoju. W tej części skóry znajdują się elementy odpowiedzialne za zwalczanie zagrożeń, blokowanie słońca czy odczuwanie bodźców.

Skóra jest dość delikatna, ale posiada na sobie warstwę rogową naskórka, która pełni rolę martwej bariery i chroni całą resztę struktury. Jeśli warstwa rogowa nie działa prawidłowo, elementy drażniące będą przenikały pod nią tworząc problemy, na przykład różne wypryski. Nieprawidłowa budowa tkanki może prowadzić nawet do powstania atopowego zapalenia skóry i innych podobnych chorób.

warstwa lipidowa skóry

Warstwa lipidowa

Najbardziej zewnętrzna warstwa skóry nie jest po prostu cmentarzyskiem starych komórek nabłonka. Są one jej fundamentem, ale oprócz nich pojawiają się specjalne wzmacniające białka, czynniki nawilżające oraz struktura kluczowa – warstwa lipidowa. Jest to połączenie wielu lipidów tworzących razem tak zwany płaszcz lipidowy. Charakter płaszcza lipidowego zmienia się z wiekiem, ma na niego wpływ środowisko zewnętrzne oraz kondycja człowieka.

To właśnie za sprawą warstwy lipidowej naskórka skóra staje się nieprzepuszczalna dla wody, a tworzona struktura jest stabilna. Bez tego ochrona przed czynnikami zewnętrznymi byłaby minimalna.

Ważną funkcją płaszcza lipidowego jest też nawilżanie skóry i zatrzymywanie w niej wody.

Regeneracja warstwy lipidowej

Typowymi czynnikami osłabiającymi palacz lipidowy w skórze człowieka są przede wszystkim patogeny zewnętrzne oraz takie czynniki, jak chociażby wysoka temperatura i promieniowanie ultrafioletowe.

Regenerowanie warstwy lipidowej możliwe jest poprzez stosowanie kosmetyków bogatych w lipidy oraz w środki odżywcze, takie jak przede wszystkim witaminy i minerały. Najskuteczniejsze są zazwyczaj kremy stworzone na bazie odpowiednio dobranych olejów i innych substancji składających się przede wszystkim z substancji oleistych. Trzeba tu mocno uważać na czynniki typu mydło, które zamiast chronić płaszcz lipidowy, mogą spowodować jego zniszczenie.

Share :

Może Cię zainteresować

Jak skutecznie leczyć kaszel?

Bez względu na to, z jaką chorobą atakującą nasz układ oddechowy mamy do czynienia, możemy mieć pewność...

Sposoby na ból gardła

  Chłodne powietrze i niższa niż w okresie zimowym odporność sprawiają, że w okresie ciepłych dni...