• Czwartek, 13 grudnia 2018r.

Jak skutecznie leczyć kaszel?

kaszel

Bez względu na to, z jaką chorobą atakującą nasz układ oddechowy mamy do czynienia, możemy mieć pewność, że kaszel będzie jednym z jej najczęściej występujących objawów. To reakcja odruchowa wywołana przez podrażnienia zakończeń nerwowych, które znajdują się w błonie śluzowej.

Gdy pojawia się często, potrafi utrudniać normalne funkcjonowanie, nic więc dziwnego, że dążymy do uzyskania odpowiedzi na pytanie o to, jak z nim walczyć i co zrobić, aby walka ta była skuteczna. Oczywiście, gdy atakuje nas przeziębienie, dochodzi do infekcji jedynie części dróg oddechowych. Nic więc dziwnego, że dokucza nam przede wszystkim katar oraz ból gardła, a kaszel pojawia się jedynie sporadycznie. Sytuacja komplikuje się wówczas, gdy dopada nas grypa. Ta odznacza się większą gwałtownością, kaszel jest więc również bardziej uciążliwy.

Co do zasady, mówiąc o kaszlu mamy na myśli jeden z jego dwóch rodzajów – kaszel mokry oraz kaszel suchy. Mokry jest też często określany mianem kaszlu produktywnego lub oskrzelowego i najczęściej pojawia się w przypadku infekcji górnych dróg oddechowych. Jest związany ze stanem zapalnym błony śluzowej oskrzeli, organizm stara się bowiem uporać z gęstym śluzem, który zalega w drogach oddechowych. Kanały oddechowe pod wpływem wspomnianego śluzu zwężają się, a to prowadzi nie tylko do utrudnienia oddychania, ale i do większego ryzyka wystąpienia infekcji o podłożu bakteryjnym.

kaszel mokry

Gdy mamy do czynienia z kaszlem mokrym, często pojawiają się też dodatkowe objawy. Najczęściej mówimy w ich kontekście o bólu gardła i stawów, choć bywa i tak, że pacjenci uskarżają się również na stan podgorączkowy. Kaszek suchy jest też nazywany bezproduktywnym, a jego znakiem rozpoznawczym jest zarówno łaskotanie, jak i drapanie. Tym razem nie mamy do czynienia z wydzieliną, której nie jesteśmy w stanie odkrztusić, ta jest bowiem zbyt gęsta. Sama wydzielina staje się siedliskiem zarazków, jesteśmy więc zagrożeni przez różnorodne patogeny chorobotwórcze.

Kaszel suchy potrafi utrudniać swobodne oddychanie. Szczególnie męczący okazuje się w nocy, gdy zwykle ulega nasileniu. Jeśli zastanawiamy się, jak walczyć z kaszlem, w pierwszej kolejności musimy pamiętać o tym, że kolejne preparaty powinny koncentrować się przede wszystkim na zwalczaniu infekcji. Co za tym idzie, muszą usuwać też dolegliwości, z jakimi wspomniane infekcje się wiążą. Tu na pierwszy plan wysuwają się leki o działaniu wykrztuśnym. Ich działanie może nas początkowo niepokoić, mamy bowiem do czynienia z lekami, które wzmagają odruch kaszlu i samą ilość produkowania śluzu. Warto jednak zastanowić się nad ich stosowaniem, pozwalają bowiem najpierw na rozrzedzenie, a następnie również na odksztuszanie flegmy. Z kolei leki bakteriobójcze koncentrują się przede wszystkim na zwalczaniu namnażających się bakterii. Ich podawanie sprawia, że infekcja staje się coraz mniej dotkliwa, a jej rozwój może zostać zahamowany. Leki przeciwzapalne podawane są wówczas, gdy pojawił się już stan zapalny. Ich podawanie łagodzi go, a tym samym także zainfekowana blona sluzowa regeneruje się szybciej.

Share :

Może Cię zainteresować

Sposoby na ból gardła

  Chłodne powietrze i niższa niż w okresie zimowym odporność sprawiają, że w okresie ciepłych dni...