• Czwartek, 13 grudnia 2018r.

Jakie kosmetyki wybierać w ciąży i podczas karmienia?

ciąża

Gdy kobieta jest w ciąży, a następnie karmi piersią, powinna w szczególny sposób troszczyć się o swoje ciało. Okazuje się jednak, że w okresie tym nie wszystkie składniki, z którymi mamy do czynienia w kosmetykach, są dla niej tak samo bezpieczne, nic zatem dziwnego, że ich odpowiedni dobór ma dla niej wówczas szczególne znaczenie.

Warto więc zadać sobie pytanie o to, z których lepiej wówczas zrezygnować, a które stosować bez obaw o bezpieczeństwo. Tak podczas ciąży, jak i w okresie karmienia piersią, można bez obaw korzystać z tych kosmetyków, w skład których wchodzi pantenol, gliceryna, olejek jojoba, olejek z awokado i kwas hialuronowy. Nie trzeba też obawiać się tych z nich, które zawierają witaminę C, E oraz F. Gdy w grę wchodzą preparaty zawierające olejek migdałowy, dobrze jest pamiętać o tym, że są one polecane w szczególny sposób, specyfik ten zapobiega bowiem rozstępom.

Polecany jest też olejek różany o działaniu wygładzającym oraz olejek cytrusowy, ten ostatni bowiem odznacza się właściwościami bakteriobójczymi. Jeśli nie chcemy dopuścić do pomyłek wynikających z przeoczenia, sięgajmy przede wszystkim po kosmetyki ekologiczne, dermatologiczne oraz te, które są określane jako hypoalergiczne. Przyszłe i obecne mamy mogą też bez obaw sięgać po rumianek o działaniu przeciwzapalnym i łagodzącym, sól morską, która nawilża i ujędrnia, siemię lniane łagodzące podrażnienia oraz glicerynę, dzięki której nie trzeba martwić się o ryzyko nadmiernej utraty wody.

kosmetyki w ciąży

Niestety, nie brakuje też takich kosmetyków, które w okresie ciąży i karmienia piersią są zakazane oraz takich, których się nie poleca. Najczęściej ostrożność zalecana jest dlatego, że mogą one przenikać do łożyska, co wiąże się z ryzykiem uszkodzenia płodu oraz wystąpienia wad rozwojowych. Substancje te często trafiają również do mleka matki, a to może wywoływać niepożądane reakcje alergiczne. Tu warto wspomnieć przede wszystkim o preparatach z zawartością alkoholu oraz o tych, w których skład wchodzą hormony, kwasy AHA w dużym stężeniu i kofeina. Groźne mogą okazać się także niektóre olejki, w tym rozmarynowy o działaniu poronnym oraz bergamotowy, który nasila pojawianie się plam pigmentacyjnych. Niebezpieczna okazuje się też witamina A i jej pochodne, kwas salicylowy i tetracykliny. W tym okresie dobrze jest też unikać stosowanych na co dzień środków zwalczających cellulit i mających działanie wyszczuplające. Niebezpieczne mogą być też olejki eteryczne i farby koloryzujące, tu bowiem często mamy do czynienia ze środkami chemicznymi w dużej ilości.

Nie warto też sięgać po kosmetyki zawierające konserwanty, barwniki oraz środki zapachowe, te bowiem są przyczyną wyjątkowo częstych alergii. Oczywiście, nie oznacza to wcale, że na rynku brakuje odpowiednich kosmetyków. Przeciwnie, dziś kobiety ciężarne i karmiące piersią mogą narzekać przede wszystkim na to, że wybór jest na tyle duży, że trudno znaleźć idealne rozwiązania. Warto więc stworzyć listę tych kosmetyków, w które wypada zaopatrzyć się w pierwszej kolejności. Tu na pierwszy plan wysuwa się balsam do ciała przeciw rozstępom, warto przy tym pomyśleć także o kremie na biust i brodawki, choć może się wydawać, że nie mamy już do czynienia z aż tak oczywistymi wyborami. Pomaga także specjalny płyn do higieny intymnej, dla którego typowe jest delikatne i bardziej przyjazne PH, okolice intymne wymagają bowiem szczególnego traktowania nie tylko zaraz po porodzie, ale i w ciąży. Dobrze jest też zaopatrzyć się w specjalny żel do łydek i stóp, a także w krem do twarzy z wysokim filtrem UV. W okresie zmian hormonalnych skóra jest przecież bardziej niż zwykle podatna na przebarwienia.

Share :

Może Cię zainteresować