Kiedy wizyta u psychologa jest konieczna?

Kiedy wizyta u psychologa jest konieczna?

Dawniej ludzie wstydzili się swoich słabości i ukrywali fakt, że leczą się u terapeuty. W tej chwili jednak zapanowała swoista moda na to, a zatem do specjalisty zgłaszają się często ludzie, którzy wcale nie potrzebują profesjonalnej pomocy - po prostu uznali, że jej pragną. Jak rozpoznać moment, kiedy nie poradzimy już sobie sami ze swoimi problemami? Jak stwierdzić kiedy bliska nam osoba powinna się udać do psychologa? I jak znaleźć dobrego psychologa w Krakowie?

Zaburzona ocena

Najczęściej do psychologa zgłaszają się ludzie, których ktoś niejako zmusił do przyjścia. Oni sami uznają, że nie mają żadnego problemu, dlatego też leczenie jest utrudnione. Może to być na przykład problem uzależnienia od alkoholu, internetu, albo na przykład początki depresji. Problemów psychologicznych, z którymi możemy się zmagać, jest wiele. Istnieje mnóstwo chorób, które zaczynają się niewinnie, a chorzy na początku tają swoje dolegliwości. Jednak trend działający w drugą stronę również jest niebezpieczny. Czasem na przykład bagatelizujemy depresję, ponieważ wydaje nam się, że to tylko obniżony nastrój - bo do psychologa zgłaszają się ludzie, którzy owszem, mają jakiś ciężki czas w życiu, ale to jeszcze nie jest depresja. Największym wyzwaniem jest więc zaburzona ocena w kwalifikowaniu chorób - którą ma zarówno chory, jak i jego otoczenie. Lepiej jednak zgłosić się do psychologa wcześniej, niż wówczas, gdy sytuacja będzie już trudniejsza. To przecież lekarz jak każdy inny!

Kiedy wizyta u psychologa jest konieczna?

Gdy sytuacja nas przerasta

Czujemy się czasem bezradni, nie wiemy jak dalej postąpić - świat zawalił się nam i nie widzimy szansy na ratunek. Może umarł ktoś bliski, albo zostawił nas partner? Może mamy problemy wychowawcze z dzieckiem, albo źle radzimy sobie ze stresem w pracy? Sytuacji, które nas przerastają jest w życiu mnóstwo, ale wielu człowiek jest jednak w stanie sprostać. Kiedy jednak czujesz, że dobijasz do dna, albo naprawdę wszystko staje Ci się obojętne, należy natychmiast zwrócić się do lekarza. Podobnie należy postąpić, jeśli zauważymy takie objawy u bliskiej osoby. Jeśli zaś pojawiają się jakieś myśli samobójcze, albo ktoś o tym wspomina, to także ostatni moment, żeby skierować swoje lub czyjeś kroki do specjalisty - nim będzie za późno! Gdy ktoś nie radzi sobie z sytuacją, może się to objawiać na różne sposoby - może wpaść w melancholię, albo też stać się agresywny. Dlatego objawy nadpobudliwości także są niepokojące i powinny być sygnałem do rozmowy z psychologiem.

Dobry psycholog w Krakowie

Każde większe miasto posiada szeroko rozwiniętą ofertę gabinetów psychologicznych i psychiatrycznych. Mogą to być pojedyncze, prywatne gabinety, albo gabinet publiczny. Pierwsza wizyta oznacza konsultację i zarysowanie całego problemu. Lekarz może sugerować jak często powinniśmy do niego chodzić, a także pozwoli nam spojrzeć z dystansu na problemy, a czasem nawet znaleźć ich rozwiązanie. Także w Krakowie dostępnych jest mnóstwo dobrych gabinetów w różnych punktach miasta - można wybrać taki, gdzie będzie nam najbliżej. Wystarczy wpisać w internecie hasło "psycholog kraków" i przejrzeć dostępne oferty. 

Partnerem tego materiału jest Gabinet Rozwoju. Jeśli odczuwasz wypalenie emocjonalne umów wizytę u psycholog Kraków.

Podobne artykuły